Nyaranta egyáltalán nem meglepő, ha éjszakára sem kapcsoljuk ki a ventilátort. Ennek viszont lehetnek kellemetlen mellékhatásai is - írja a Healthline.
A hátrányok
- Orrdugulás
A ventilátor miatt mozgó levegő kiszáríthatja az ember száját, torkát és orrát. Erre megindul a váladéktermelés, ami pedig orrdugulást, torokfájást, vagy akár horkolást is okozhat. Nem maga a ventilátor betegít meg, de a meglévő tüneteket súlyosbíthatja. Az orrdugulás ellen ajánlott több víz fogyasztása, valamint párásító használata.
- Allergia
A ventilátorok a port és a pollent is mozgatják a szobában a levegővel együtt. Ez egyeseknél allergiát okozhat.
- Száraz bőr és szemek
A ventilátor levegője kiszáríthatja a bőrt és a szemeket is. Érdemes hidratálnunk a bőrünket és szemcseppeket használnunk, hogy ezeket megelőzzük.
- Izomfájdalom
A koncentrált keringő levegő megfeszítheti vagy görcsössé teheti az izmokat. Ezt úgy kerülhetjük el, ha elfordítjuk a ventilátort, így a levegőt nem közvetlenül felénk fújja.
Az előnyök
- hűvösebb levegő
- fehér zaj
- nagy légmozgás
Vannak, akik könnyebben alszanak el a ventilátor zúgására, egyes kutatások az újszülöttek is gyorsabban merülnek álomba a hatására.
Akárhogy is döntünk, a ventilátor körülbelül 1 méterre legyen a fejünktől, és lehetőleg olyat válasszunk, aminek forogni is tud a feje, így a levegő nem csak egy irányba tud áramlani. Már vannak olyan fajták is, amiken akár későbbi kikapcsolást is beállíthatunk, így nem fog egész éjszaka mozogni. A rendszeres tisztításról se feledkezzünk meg.
Egyéb megoldások, hogy éjszaka hűvösebb legyen a hálószobánk:
- megfelelő pizsama (laza, lehetőleg pamutból vagy selyemből vagy vászonból)
- hűsítőmatrac használata;
- sötétítő függöny;
- légtisztító;
- forró fürdő este, de nem közvetlenül lefekvés előtt (lehűti a testet);
- nappal legyenek nyitva az ajtók, hogy járjon a levegő;
- egy hideg rongy a fejen is segíthet.