Este ezért tegyük le a telefont

Akinek elalvás előtt az utolsó dolga az, hogy még egyszer ránéz a telefonjára, vagy rendszeresen magával viszi a készülékét az ágyba is, az jobb, ha tudja: ezzel árthat az egészségének.

Az okostelefonokat arra tervezték, hogy számos dologban megkönnyítsék az életünket, valamint szórakoztassanak minket. Használatukra nagyon könnyű rászokni, ezért sokszor már az esti rutinunkba is beletartozik, hogy csetelünk, e-maileket olvasunk és információk után kutatunk - még elalvás előtt, az ágyban fekve is. De miért baj ez?

Megakadályozza a nyugodt alvást

Nem jó, ha közvetlenül az elalvás előtt is információkkal és további ingerekkel terheljük az agyunkat. A mobilozás ugyanis stimulálja az agyat, amitől éberebbek leszünk, így már egy-két perc telefonnyomkodás is kitolhatja az elalvás idejét. Emellett szorongást is okozhat az a kényszer , hogy mindig elérhetőnek kell lennünk, különben lemaradunk valamiről. Ezzel szemben az elalvás előtt békére és ellazulásra lenne szükségünk ahhoz, hogy alvásunk valóban pihentető legyen.

telefon, okostelefon, kék fény, telefonhasználat, alvás, alvászavar
Krónikus kialvatlansághoz vezethet a túlzásba vitt telefonozás. Fotó: 123rf

Nem tesz jót a kék fény

A készülékek képernyőjéből áradó kék fény sem tesz jót a szervezetünknek - nemcsak látásunkat károsíthatja, hanem jelentősen befolyásolja az agyműködést is. Több kutatás bebizonyította már, hogy a kék fény hatására csökken a melatoninszintünk. Ez a hormon az alvás-ébrenlét ciklus irányításáért felel, és ha nem termelődik belőle elegendő, annak álmatlanság, extrém fáradtság és ingerlékenység lehet a vége.

A krónikus kialvatlanság felgyorsítja az öregedési folyamatokat, valamint megnövelt számos betegség kialakulásának kockázatát is. A kevés alvás további következményeiről itt olvashat!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A mesterséges kék fény a napfényhez hasonlóan hat ránk: éberebbé tesz, ezért éjszakai telefonozás esetén elállítódhat a szervezetünk belső órája. A cirkadián ritmus felborulása pedig szintén megakadályozza a pihentető alvást.

Az érzelmek miatt sem alszunk jól

Ha elalvás előtt a telefonunkat nézegetjük, akkor rövid időn belül rengeteg képet és információt pörgethetünk végig, ezek pedig olyan érzéseket válthatnak ki belőlünk, amelyek miatt nehezebben alszunk el. Ez nemcsak a feszültség, a düh és a szomorúság esetében igaz, hanem akár a boldogság vagy az izgatottság is megakadályozhatja a nyugodt pihenést.

Az éberség és a késői elalvás befolyásolhatja a mélyalvási (REM) fázist, így alvásunk nem lesz megfelelő minőségű, még akkor sem, ha egyébként elegendő mennyiségű lenne. Ezért érdemes a mobiltelefonokat és a laptopokat száműzni a hálószobából, és lefekvés előtt egy órával már ne is nézzünk képernyőt.

Forrás: health.clevelandclinic.org

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra