Cirkadián ritmusnak, vagy biológiai órának nevezzük a szabályos, napszaki ritmus szerint ismétlődő biológiai folyamatokat. Ezek a folyamatok egy nap 24 órája köré rendeződnek és minden egyes nap újrakezdődnek. Cirkadián ritmusunk szabályozza az ébrenlét-alvás periódusokat, egyes hormonok termelődését, a sejtek megújulását és a testhőmérséklet normális ingadozását is.
A cirkadián ritmusunkat a saját belső időmérő rendszerünk vezérli, de egyes külső feltételek, jelzések segítenek beállítani. Az ilyen legfontosabb külső segítség a napfény. Ha a cirkadián ritmusunk valamilyen okból kifolyólag felborul, szervezetünk kiesik a napi rutinból, ennek pedig súlyos következményei lehetnek.
Mi boríthatja fel a biológiai ritmusunkat?
Olyan egyszerű dolgok, mint a mindennapi stressz , a rendszertelen táplálkozás, a tévé vagy más digitális kütyü előtti elalvás, a traumatikus események (munkahely elvesztése, gyász, válás), vagy éppen a gyerekszülés mind-mind negatívan befolyásolhatják a biológiai ritmusunkat. A bioritmus felborulása pedig hosszú távon akár betegségekhez is vezethet: a depresszió, az elhízás, a krónikus alvászavar, a magas vérnyomás, sőt még a 2-es típusú cukorbetegség hátterében is állhat.
A biológiai ritmus felborulásának tünetei
A legjellemzőbb tünetei az álmatlanság és a napközbeni aluszékonyság. Ha felborul a cirkadián ritmusunk azt vehetjük észre magunkon, hogy nap nem megfelelő szakában vagyunk éberek, vagy éppen álmosak, ami mellé koncentrációs nehézségek, ingerlékenység, hangulatzavar és emésztési zavar is társulhat.