Ezek a jelek utalnak disszomniára

A rossz alvás kihatással van a teljesítményünkre, legyen az munkahelyi, vagy szociális tevékenység. Előfordul, hogy gyakran megébredünk éjszaka. De mi lehet az oka, hogy képtelenek vagyunk visszaaludni?

Ha nem tudunk eleget aludni, az nem csak a külsőnkön látszik meg: ingerlékenyebbek, figyelmetlenebbek leszünk. Egy- egy alvászavar kapcsán sokat romlik az életminőség, ezért érdemes minél előbb orvoshoz fordulni, ha úgy érezzük, nem tudjuk kipihenni magunkat. Az alvászavaroknak több formája is ismeretes. Ilyen betegség a disszomnia is. Mit kell tudnunk róla?

Mi is az a disszomnia?

A disszomnia meglehetősen gyakori alvászavar. Két fajtája is ismert: a beteg habár elalszik időben, mégis jóval hamarabb, hajnalban ébred, és képtelen visszaaludni. A másik változat során pedig az elalvás jelent gondot. Mindkét állapotban jóval lerövidül az alvásidő, hiszen a beteg órákig hánykolódik az ágyban és képtelen az alvásra.

A legnagyobb gondot az okozza, hogy a beteg szorongást, idegességet érez amiatt, hogy nem tud elaludni, így még nehezebben tudja kikapcsolni az agyát és az alvásra fókuszálni. Mivel ez még jobban megnehezíti az elalvást, egyre súlyosabbá válik a betegség.

A disszomniás beteget frusztrálja, hogy nem tud visszaaludni
A disszomniás beteget frusztrálja, hogy nem tud visszaaludni

A disszomnia okai

Több oka is lehet a disszomnia kialakulásának. A leggyakoribb kiváltója az alvási apnoé. Ilyenkor a beteg légzése kimarad éjszakánként, amelyet hangos horkolás, gyakori felébredés jellemez. A betegségnek több fajtája is van, de az obstruktív alvási apnoé a leggyakoribb. Ilyenkor a torok izmai ellazulnak, így nem jutunk megfelelően levegőhöz. Habár pillanatnyi szünetről van csak szó, mégis veszélyes ez a probléma, hiszen az agy többször is felébreszthet minket, így nehezítve pihenésünket. De más kórképek is utalhatnak disszomniás problémára, a felső légutak szűkülete is okozhat például álmatlanságot.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

5 gyakori alvásprobléma: így oldjuk meg! Szerencsés ember az, aki még nem szenvedett alvászavartól. Akik nem tartoznak ebbe a körbe, azoknál a leggyakoribb panasz az, hogy nehezen megy az elalvás, éjszaka többször felébrednek, alvásuk egyáltalán nem pihentető. Aki magára ismert, az figyeljen!

A nyugtalan láb szindróma is gyakori probléma alvás közben. Ilyen esetben a beteg késztetést érez, hogy mozgassa a lábát, és ez a tünet legtöbbször éjszaka jelentkezik, mely felébreszti a beteget. A tünetek romlása az esti órákban fordul elő leggyakrabban. Ha ez így van, akkor a nyugtalan láb szindróma egyértelműen diagnosztizálható.

A legtöbb alvászavarra csak legyintenek a betegek, pedig súlyos állapotokat is okozhat, ha nem tudjuk kipihenni magunkat. Amennyiben képtelen vagyunk visszaaludni egy egy ébredést követően, forduljunk orvoshoz!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.