A nyugodt alvás érdekében sokan már nem mernek késő délután kávét inni. Egy meglepő eredményeket bemutató tanulmány szerint viszont még azt esti koffeinbevitel is sokkal jobb, mint az, ha alkohollal zárjuk a napot. A szakemberek szerint ugyanis a lefekvés előtti 4 órában elfogyasztott szeszes ital sokkal nagyobb eséllyel zavarja meg az alvásunkat, mint a kávé. A nikotin pedig - akár cigarettából, akár elektromos cigarettából kerül a szervezetünkbe - még inkább rásegíthet az álmatlanságra, különösen, ha az esti órákban gyújtunk rá. A kávé és az álmatlanság között viszont nem találtak szignifikáns összefüggést a kutatók.
A nyugtalan alvás receptje
A kutatásba 785 afro-amerikai személyt vontak be. Az alanyok alvási szokásit 14 éven keresztül követették nyomon. A szakértők számos olyan faktort vizsgáltak, amelyek hatással lehetnek az alvásra, többek között az életkort, a nemet, a testsúlyt és a mentális állapotot is. Ez volt az eddigi egyik leghosszabb vizsgálatsorozat, ami az alkohol , a koffein és a nikotin esti fogyasztása és a pihentető alvás közötti kapcsolatot kereste.
Minden résztvevőnek egy csuklóra erősíthető érzékelőt kellett viselnie alvás közben, amely monitorozta az állapotukat. Emellett pedig naplót kellet vezetniük arról, hogy mennyit aludtak, mennyire pihenték ki magukat és milyen volt a közérzetük. Fel kellett jegyezniük azt is, hogy mit ettek és ittak esténként, valamint rágyújtottak-e az esti órákban.
Azok, akik a kora esti órákban, illetve a lefekvéshez közeli időpontban fogyasztottak alkoholt, rendszeresen számoltak be álmatlanságról. Ám ez még mindig nem hatott annyira negatívan az alvásra, mint a nikotin. A lefekvés előtt dohányzók átlagosan 43 perccel aludtak kevesebbet, mint azok, akik nem gyújtottak rá esténként.
Nem a kávé a legrosszabb
Az eredmények szerint tehát a koffein csak kis mértékben befolyásolta a pihenést. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a kávézás egyáltalán nincs hatással az alvásunkra . Viszont az, hogy kire hogyan hat a koffein, teljesen egyedi, és sok mindentől függhet - például a mennyiségtől és az adott személy koffein-toleranciájától is. Ezzel szemben az alkoholfogyasztás szinte biztosan rontani fog az alvásunk minőségén, a dohányzással kapcsolatos eredmények pedig talán újabb lökést adhatnak azoknak, akik a leszokáson gondolkoznak.