Egy tanulmány szerint a következetes időbeosztás szerinti hatórás alvás alacsonyabb kockázattal jár a korai halálozás szempontjából, mint a rendszertelen nyolcórás alvás, ha közben többször felkelünk, illetve szunyókálunk is - írja a VeryWellHealth.
"A következetes elalvási és ébredési menetrend betartása lehetővé teszi az agyunk számára, hogy tudja, mikor akarunk pihenni és mikor szeretnénk éberek lenni. Más szóval, ha az alvási időbeosztásunkat hűségesen betartjuk, a belső cirkadián ritmusunk hatékonyabbá válik, és így gyorsabban el tudunk aludni" - magyarázza Dr. Rebecca Robbins, a Harvardi Orvostudományi Egyetem alváskutatója.
Így tartsd be az alvási ütemtervedet!
Természetesen egyáltalán nem olyan egyszerű minden este ugyanabban az időpontban ágyba bújni felnőttként: a társasági és családi élet mellett egyéb kötelezettségek is közbeszólhatnak.
Robbins szerint viszont azért elérhetünk némi következetességet, ha próbálkozunk. Először is abból az időpontból induljunk ki, amikor a legkorábban kell kelnünk a héten, és ezt próbáljuk meg tartani a többi napon is. A lefekvés idejét pedig úgy időzítsük, hogy kijöjjön a 8 óra alvás.
Azt is vegyük számításba, hogy az elalváshoz általában 15-20 perc kell lefekvés után. Előtte is iktassunk be némi időt pihenésre és a kikapcsolódásra is, például olvashatunk, és kapcsoljuk ki az elektromos eszközeinket. Szerinte akár egy emlékeztetőt is beállíthatunk esténként, hogy időben elkészüljünk a lefekvéshez.
Bár a hétvégi éjszakázástól és délelőtti alvástól búcsút venni büntetésnek tűnhet, valójában csak nőhet tőle az alvásunk minősége, és kipihentebbek lehetünk általa.