Ezért egészséges a délutáni szundikálás

A napközbeni szundikálás, a délutáni szieszta nemcsak kellemes elfoglaltság, de igen kedvező egészségügyi hatásai is vannak az extra pihenésnek. Sőt, még a munkában, tanulásban is hatékonyabbak lehetünk általa!

Az óvodás korú gyermekek szülei és a mediterrán országok lakói tudják: sziesztázni jó, sőt, kifejezetten előnyös a nap további részének eltöltése szempontjából. Kutatások azonban bizonyították, hogy a délutáni szundikálásnak igen kedvező egészségügyi hatásai is vannak. A rövidebb-hosszabb ebéd utáni pihenés ugyanis csökkenti a szervezetben lévő stresszhormonok szintjét, így segíthet megelőzni a szívbetegségek kialakulását.

A Harvard kutatói, Dimitrios Trichopoulos vezetésével, 24 ezer görög önkéntest követtek hat éven keresztül, és elsősorban szundikálási, pihenési szokásaikról gyűjtöttek adatokat. A kutatásban részt vevők közül azoknál, akik rendszeresen (hetente legalább háromszor, minimum fél órát) aludtak délutánonként, ritkábban alakult ki szívbetegség, mint azoknál, akik nem tették ezt meg. Még azok is, akik "csak tíz percre" hunyták le a szemüket, 12 százalékkal csökkentették a szívbetegségek rizikóját.

Alvásban az erő

A power-nap, azaz az erő-szunyókálás kifejezés annak a módszernek a leírására találták ki, mely során az ember éppen annyit alszik, hogy kipihenje és felfrissítse magát, ám nem merül túlságosan mély álomba. Ez elsősorban komolyabb szellemi vagy fizikai igénybevétel esetén lehet előnyös, hiszen ez javíthatja a memóriát, segíthet a koncentrálásban, a tanulásban és megakadályozhatja az agy információkkal való "túltelítődését". A szívbetegségek mellett a stroke és a cukorbetegség elleni küzdelemben is komoly szerepet játszik a szundikálás, sőt, még a fogyókúrázók is kihasználhatják az előnyeit!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szunyókálás javítja a hangulatot és a teljesítményt. Dr. Mark Rosekind amerikai kronobiológusnak, a kilencvenes években, a NASA pilótáival végzett kutatásából kiderült, hogy egy-egy rövid, nagyjából 25 perces szieszta az éberséget 54 százalékkal, a teljesítményt pedig 34 százalékkal növelte. Ezek a pozitív hatások ráadásul az ébredés után több óráig tartottak. Egy 2008-as amerikai kutatás szerint még a legrövidebb, néhány perces "villám-alvás" is több, mint a semmi; sőt, ugyanebben az évben brit kutatók kimutatták, hogy egyáltalán a szunyókálás lehetőségének említése is elég ahhoz, hogy csökkenjen a vérnyomás.

Mennyit érdemes szunyókálni?

Akkor érhetjük el a legjobb eredményt, a teljesítmény maximalizálását, ha negyven percnél kevesebbet vagy nagyjából másfél órát alszunk. Alvás során ugyanis az tevékenysége öt szakaszra bontható, és ezek nagyjából két óránként ismétlődnek. A rövidebb ideig tartó szunyókálás nem engedi a szervezetet mély álomba zuhanni, míg a hosszabb délutáni alvás során egy teljes ciklust "alszunk végig". Ez azért lehet fontos, mert így az alvás pozitív hatásai érvényesülnek. Ha mély álomból riadunk fel, akkor csak még álmosabbnak érezzük magunkat, mint előtte, kótyagosak, zavartak - és ennek megfelelően, dekoncentráltabbak és ügyetlenebbek lehetünk.

Keressünk csendes, hűvös és sötét helyet a szunyókáláshoz, ezek a körülmények ugyanis segítenek gyorsabban elaludni - úgy semmi értelme a délutáni sziesztának, hogy csak forgolódunk és bármennyire is szeretnénk, nem tudunk álomba merülni. Ha tehetjük, akkor minden nap azonos időben vonuljunk el szundikálni, ez ugyanis segít megfelelő szokásokat kialakítani: gyorsabb alszunk majd el, és könnyebben ébredünk fel. Jó előre állítsuk be az ébresztőórát, vagy kérjünk meg valakit, hogy fél óra elteltével keltsen fel minket! Sokan ugyanis, attól való félelmükben, hogy "túlalusszák" magukat, nem is tudnak elaludni.

Nem való mindenkinek!

A kávé és a délutáni alvás élénkítő hatása erősítheti egymást: a koffein általában fél óra alatt kezd el hatni a szervezetben, ez az időtartam éppen elegendő ahhoz, hogy szundikáljunk egyet! Einstein, Napoleon, Edison és több amerikai elnök is a híres szundikálók közé tartozik. A délutáni alvást nem szabad az éjjeli, normális pihenés "pótlására" használni. A szieszta elsősorban a szellemi felfrissülést kell, hogy szolgálja, így, ha azért aludnánk nap közben, mert kifejezetten álmosak vagyunk, akkor nézzük meg, éjjel eleget alszunk-e! A napközbeni álmosság és a szundikálás vágya ugyanakkor bizonyos betegségek előjele vagy következménye is lehet: a folyamatos fáradság jelezhet depressziót vagy pajzsmirigy-problémákat is. Azoknak, akik egyébként is nehezen alszanak el, kifejezetten ellenjavallt a délutáni szunyókálás, még akkor is, ha fáradtak! Ez ugyanis teljesen felboríthatja az alvási ritmust.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.