A szakemberek szerint egyáltalán nem, sőt a visszaalvásnak kifejezetten rossz hatása lehet az egészségünkre, és nemhogy kipihenjük magunkat ezekben a lopott pillanatokban, hanem éppen azt érjük el, hogy még fáradtabban, kimerültebben kelünk fel.
Ennek oka elsősorban abban kereshető, hogy az állandó ébresztés-visszaalvás megzavarja az alvási ciklusunkat, nem tudunk elég mélyen visszaaludni, hiszen mire elérnénk a pihentető, mélyalvási szakaszt , már meg is szólal újra az ébresztő.
Ennek pedig súlyos következményei is lehetnek, és nemcsak az egész napos rossz hangulatra és morcosságra gondolhatunk. Az alvászavarok hatással vannak például a memóriánkra, a kognitív, koncentrációs és tanulási képességeinkre. Az alvászavaroknak emellett hosszú távú hatásai is lehetnek az egészségünkre, több kutatás is bizonyította, hogy a túl kevés alvás vagy a gyakori ébredések növelik a krónikus gyulladásos betegségek kialakulásának esélyét, a diabétesz, a magas vérnyomás, az elhízás rizikóját, rontják a szervezet öngyógyító képességeit és az immunrendszerünk hatékonyságát. Aki keveset alszik, gyakrabban lesz beteg és nehezebben is gyógyul ki a betegségekből.
Létezik olyan módszer, hogy kíméletesen és kipihenten ébredjünk?
Első lépésként érdemes pontosabban meghatározni, hogy mikor bújjunk ágyba és mikor ébredjünk fel. Az egyik legtöbbet hangoztatott elmélet szerint naponta 8 óra alvásra van szükségünk , ez azonban egyénenként eltérő lehet, van, akinek 6-7 óra alvás is elég, mások viszont szinte használhatatlanok, ha nem aludhatnak 9 órát.
Ha visszaalszunk, sokáig lebeghetünk féléber állapotban
Sokkal fontosabb azonban, hogy 5-6, 90 perces alvási ciklus meglegyen egy-egy éjszaka, így lesz igazán pihentető az alvás, illetve, hogy lehetőleg úgy időzítsük a lefekvést és a felkelést, hogy ne ezeknek a nagyjából másfél órás ciklusok közepén keljünk fel. Több internetes oldal is van, ahol kiszámíthatjuk, hogy mikor ideális lefeküdnünk, illetve felkelnünk, például: www.sleepytimer.com.
Igyekezzünk mindennap ugyanakkor lefeküdni és felkelni, ez az elején nehéznek tűnhet, de elég hamar hozzászokik a szervezetünk, és ez a későbbiekben megkönnyítheti az elalvást , illetve az ébredést.
Ha tehetjük, ruházzunk be egy olyan ébresztőórára, mely csipogás vagy csörgés helyett a fény erejével ébreszt: ezek az órák úgy működnek, hogy a beállított időpont előtt nagyjából fél órával fokozatosan elkezdenek világítani, így a hajnali napfényt "imitálják". Ezek a lámpák kíméletesebb ébredést tesznek lehetővé.