Az emberi szervezet belső hőszabályzó rendszere felelős azért, hogy a test ne hűljön ki, vagy ne melegedjen túl. Amikor mélyen alszunk, ennek a rendszernek az ébersége csökken, emiatt van szükségünk takaróra . A textil ugyanis segít, hogy a testhőnk stabilan a megfelelő szinten maradjon.
Felmelegít, biztonságérzetet ad
A testünkben termelődő szerotonin hozzájárul ahhoz, hogy jó legyen a kedélyünk, és nyugodtak maradjunk. Amikor stresszelünk vagy szorongunk, nehéz elaludni, de ha betakarózunk, a szerotonin szintje megemelkedik a szervezetünkben, és automatikusan megkönnyebbülünk. A takarók egyfajta mikroklímát hoznak létre: egy olyan "szektort", amin belül a hőmérséklet viszonylag keveset változik. Ez felmelegíti a bőrünket, és különböző környezeti faktorok, amiktől kihűlhetünk, kevésbé hatnak ránk. Emiatt aztán gyorsabban elalszunk, az álmunk nyugodtabb, az alvásunk jobb minőségű lesz.
A takarók emellett egyfajta biztonságérzetet is adnak. Gyerekként sokan félnek a sötéttől , emiatt nehezen alszanak el, és ilyenkor a kicsik egyik legjellemzőbb reakciója, hogy nyakig betakaróznak, amitől máris védettebbnek érzik magukat. Ez az érzés a felnőttkorba is elkísér minket, így aztán automatikusan magunkra húzzuk a takarót minden este.
A súlyozott takarók pozitív hatásai
Nem véletlen az sem, hogy a súlyozott takarók egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Kutatások szerint segíthetnek a szorongással, álmatlansággal küzdőknek, sőt, még az autisták számára is pozitív hatású lehet a használatuk. A takarók által gyakorolt enyhe nyomás nyugtatja az idegrendszert, fájdalomcsillapító, illetve kedélyjavító hatása is lehet.
Alkalmazását javasolják arthritisszel, krónikus fájdalommal, depresszióval, szorongásos zavarokkal küzdőknek is. Kétéves kor alatt viszont nem ajánlják a súlyozott takarókat, illetve az asztmások , alvási apnoétól, klausztrofóbiától szenvedőknek is okozhat problémát egy ilyen ágynemű. Mindenki más számára biztonságosak. Azt, hogy kinek milyen súlyú takaró a leginkább megfelelő, az életkor, illetve a testsúly határozza meg.