Már gyerekkorunkban megtanuljuk, hogy az alvás és a sötétség kéz a kézben jár. Ma már viszont egyre több mesterséges fényforrás zavarhatja meg ezt: bevilágító utcalámpák és televíziók mellett a számítógépek, tabletek, és persze a telefonjaink is megzavarhatják az alvásunkat - írja a Healthline.
A fényforrások miatt ugyanis nem tudunk mélyen aludni, ennek pedig súlyos következményei lehetnek az egészségünkre.
Depresszió
Az elektronikai eszközökből áradó kék fénynek rossz hatása van az ember kedélyállapotára. Ugyanez igaz, ha az ember nem aludja ki magát: ilyenkor hajlamosabbak vagyunk kedvetlenek és ingerlékenyebbek lenni. A kialvatlan gyerekek nagyobb eséllyel lehetnek hiperaktívak.
Elhízás
Egy tanulmány szerint azok, akik felkapcsolt villanynál vagy tévé mellett aludnak, hajlamosabbak az elhízásra. Ez azzal lehet összefüggésben, hogy minél kevesebbet alszik az ember, annál többet eszik másnap. A kialvatlanság arra is hatással lehet, hogy mikor eszünk: az éjszakai étkezések pedig szintén könnyebben jönnek fel a plusz kilók.
Balesetek
Ha nem pihenjük ki magunkat az éjszaka, másnap jóval kevésbé vagyunk figyelmesek. Ez különösen akkor probléma, ha vezetnünk, vagy valamilyen géppel kell dolgoznunk a munkánk során.
Krónikus betegségek kockázata
Ha az alvást hosszútávon megzavarják a fényforrások, azzal megnő az esély bizonyos krónikus betegségek kialakulására, akár el van hízva az ember, akár nem. Ilyen például a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, valamint a szívelégtelenségek.
Hogyan lehet leszokni róla?
A villany mellett alvás esetleg akkor jöhet jól, ha napközben van szükségünk egy nem túl mély, gyors szundításra. Természetesen ettől ne várjunk minőségi alvást.
Ha a gyerekek félnek a sötétben, érdemes speciális éjszakai lámpákat beszerezni, és idővel elhagyni őket. Ha viszont felnőttként is égő villany, vagy tévé, laptop mellett alszunk, akkor mindenképpen igyekezzünk elhagyni ezt a rossz szokást.
Első lépésként vörös éjszakai LED-lámpákra vagy villanykörtékre váltsunk, amelyeknek nincs olyan káros hatásuk a melatonin termelésre, mint más színes izzóknak.
E mellett az alábbiakkal tehetünk a minél jobb alvásért:
- Használjunk sötétítő redőnyöket.
- Már azelőtt vegyük lejjebb a fényerőt, kapcsoljunk le minél több lámpát, mielőtt lefeküdnénk.
- Minden nap ugyanakkor feküdjünk le, és keljünk is.
- Az elektronikai eszközöket ne vigyük magunkkal a hálószobába.
- Ha mégis szükségünk van valamelyikre, használjunk kékfény-szűrős szemüveget.
- Ha tehetjük, ne szundítsunk napközben.
- Reggel vagy délelőtt mozogjunk.
- Ne fogyasszunk alkoholt vagy koffeint, illetve hanyagoljuk a nagyobb étkezéseket lefekvés előtt.
- Hűtsük le a hálószobánkat.
- Alakítsunk ki, és tartsuk is magunkat egy lefekvés előtti rutinhoz: pl.: fürdő, olvasás, meditáció stb.
Ébredés után pedig azonnal kapcsoljuk fel a lámpát, vagy engedjünk be természetes fényt, ezáltal a szervezetünk is rááll, hogy a fény az ébrenlétet, a sötétség pedig az alvást jelenti.