Gyakori tévhitek az alvásról

Élete során szinte mindenki tapasztal alvászavarokat. Ezzel együtt sok tévhit és félreértés él a témával kapcsolatban.

Sokat lehet hallani, hogy a depressziósoknak nagyon fontos a sok alvás, pedig friss kutatások szerint ez nem feltétlenül igaz. Létezik egy extrém paradoxális inszomnia nevű jelenség, amit terápiaként is alkalmazni kezdtek náluk. A lényege, hogy a depresszióban szenvedők legalább egy éjszaka végig ébren maradjanak, ami segíthet a gyógyulásukban. Az elmélet szerint az ébren maradás sokkolja a szervezet belső óráját, ez váltja ki a pozitív hatást.

Tévhit az is, hogy az álmatlanságot minden esetben mentális problémák okozzák. Fotó: Getty Images
Tévhit az is, hogy az álmatlanságot minden esetben mentális problémák okozzák. Fotó: Getty Images

Ilyenkor kell szakemberhez fordulni

A Brightside.me témában készült összefoglalója szerint az sem igaz, hogy ha nem tudunk eleget aludni, a szervezetünk egy idő után majd hozzászokik a kevés alváshoz. Lehet, hogy a napközbeni bágyadtság, fáradtság egy idő után elmúlik, de sem a testünk, sem az agyunk nem fog ugyanolyan hatékonyan működni, mintha eleget aludnánk. Szintén téves, hogy ha sokat mozgolódunk, esetleg rángatózunk álmunkban, akkor az azt jelenti, hogy nem pihentető az alvás. A kisebb, automatikus mozgások abszolút normális részei az alvási folyamatnak. Aggódnunk csak akkor kell, ha a mozgások hosszúak és krónikusak, ha alva járunk, álmunkban agresszívan viselkedünk, vagy ha hallhatóan csikorgatjuk a fogunkat. Ezekben az esetekben érdemes lehet szakembert felkeresni.

"Olyan hangot adtam ki éjszaka, mintha kavicsot rágnék" Magyarország lakosságának akár 30 százalékát is érintheti a fogcsikorgatás, amely, ha kezeletlenül marad, óriási pusztítást tud végezni a szájüregben és annak környékén - nem érdemes tehát halogatni szakember felkeresését. A témáról dr. Schmidt Péterrel, a Semmelweis Egyetem Fogpótlástani Klinika szakorvosával beszélgettünk. Tovább a cikkhez .

Ezek is lehetnek az álmatlanság okai

Tévhit az is, hogy az álmatlanságot minden esetben mentális problémák okozzák. Igaz, hogy gyakran áll a háttérben pszichés probléma vagy stressz, de fizikai problémák is vezethetnek álmatlansághoz. Ezek közé tartozik a nyugtalan láb szindróma, hormonális változások, pajzsmirigyproblémák és egyes idegrendszeri problémák is, illetve a nők esetében menopauza alatt is gyakori az álmatlanság.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az sem igaz, hogy aki jól akar aludni, annak mindennap ugyanakkor kell lefeküdnie és felkelnie. A szakértők szerint inkább az a fontos, hogy nagyjából ugyanakkor keljünk mindennap, akár hétköznap van, akár hétvége. Emellett legyünk tisztában azzal, hogy nem mindenkinek kell korán kelnie, mivel minden szervezet más. Ha nem muszáj felkelnünk reggel hatkor vagy hétkor, ne is kényszerítsük magunkat, hagyjuk, hogy a szervezetünk beállítsa a saját ritmusát, és aztán próbáljuk meg ahhoz tartani magunkat. Nem igaz az sem, hogy ha hét közben nem aludtunk eleget, akkor hétvégén bepótolhatjuk a lemaradást. Ez csak akut alvásmegvonás esetén működik. Ráadásul egy kutatás szerint azok, akik hét közben kevesebbet alszanak, hétvégén pedig próbálnak belehúzni, gyakrabban nassolnak vacsora után, és szednek fel súlyfelesleget emiatt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra