Gyógyító alvás: nemcsak a stresszt űzi el

A pihentető éjszakai alvásnak nemcsak bizonyos krónikus betegségek megelőzésében van nagy szerepe, de abban is, hogy szabályozni és irányítani tudjuk az érzelmeinket. Az agy ezen képessége pedig sérül abban az esetben, ha nem alszunk eleget - állítja egy új kutatás.

Az alváshiányt az egészségünkre leselkedő egyik legkomolyabb kockázati tényezőnek tekintik a szakemberek, és több kutatás is bizonyította már, hogy a nem elég pihentető vagy túl kevés alvás nagy szerepet játszik bizonyos krónikus betegségek kialakulásában. Az alváshiány miatt fellépő fáradtság és koncentrációs zavarok komoly veszélyt is jelenthetnek, például azért, mert ezek miatt megnőhet a közlekedési és munkahelyi balesetek rizikója is.

A legújabb, a Journal of Neuroscience című szakmai lapban megjelent kutatási eredmények most arra is választ találtak, miért okozhat az alváshiány rosszkedvet és idegességet. Az izraeli Tel Aviv University (TAU) szakemberei, Talma Hendler professzor vezetésével arra keresték a választ, hogy milyen biokémiai okok állhatnak amögött a jelenség mögött, hogy ha nem pihenünk eleget, akkor sokkal ingerlékenyebbek vagyunk.

Egy háromgyermekes anyuka a közelmúltban részt vett egy alvásdeprivációs kísérletben, amelyben a kutatók arra voltak kíváncsiak, milyen hatása van annak az emberi szervezetben, ha az szükségesnél kevesebbet alszunk - rendszeresen. Kattintson a részletekért! A kutatásban 18 felnőtt önkéntes vett részt, akikkel két tesztet végeztettek el, miközben mágneses képalkotó készülékkel (fMRI-vel) vagy az agyműködést mérő elektroenkefalogrammal (EEG) vizsgálták őket. Az első tesztet egy pihentető éjszakai alvást követően kellett elvégezniük, a másodikat viszont egy ébren töltött éjjel után, és azokat az irányokat kellett meghatározniuk, melyek irányába apró pöttyök mozogtak egy-egy pozitív vagy negatív, esetleg semleges érzelmi töltetű fotón.

Az agyi működés vizsgálatából kiderült, hogy nemcsak az irányok meghatározásánál teljesítettek rosszabbul az éber éjszaka után, de az agyuk nem adott olyan látványosan differenciált választ a különböző érzelmi töltetű képek látványára. Ez pedig az érzelmeket szabályozó biokémiai folyamatok alacsonyabb aktivitására utal, vagyis, nem tudjuk eléggé hatékonyan meghatározni, hogy mi pozitív és mi negatív, és mindenre meglehetősen intenzív érzelmi választ adhatunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az alváshiány a koncentrációnkra is hatással van

Egy másik, hasonló tesztben azt vizsgálták, hogy a kísérleti alanyok figyelmét mennyire lehet elterelni egy nagyobb koncentrációt igénylő feladattól semleges tartalmú vagy magasabb érzelmi töltöttségű fotókkal. Ha nem aludták ki magukat, akkor mindkét fényképtípus hatására elkalandozhatott a figyelem, ám ha pihenten végezték a feladatot, akkor csak a magasabb érzelmi töltetű kép okozott hasonló hatást.

„Ezek az eredmények azt sugallják, hogy ha nem pihenünk eleget egy-egy éjszaka, akkor az az érzelmi életünkre is jelentős hatással van, például befolyásolhatja a döntéshozatali képességeinket , és még azokra a történésekre is felfokozott érzelmi választ adunk, ami egyébként semlegesnek tekinthető. Ennek a következménye például az, hogy jelentéktelen eseményeknek is nagy fontosságot tulajdonítunk, és arra is idegesen, ingerlékenyen reagálunk, amire máskor oda sem figyelünk” – mondta Hendler professzor.

A szakemberek a következő kísérletükben arra szeretnének választ kapni, szerepet játszhat a pihentető alvás az érzelmi zavarokkal összefüggő betegségek, például a szorongás vagy a depresszió tüneteinek enyhítésében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra