Amíg mi alszunk, a szervezetünk dolgozik
Az alvás a szervezetünk egy nélkülözhetetlen aktív állapota, amely elengedhetetlen a testi és szellemi megújulásunkhoz. Az agyunk ilyenkor – mint egy jó könyvtáros – rendet rak, rendezi az aznapi információkat, beindítja a memóriafunkciót. Ezen kívül a szervezetünkben olyan létfontosságú folyamatok zajlanak, mint például a növekedésért, vagy a sejtek regenerálódásáért felelős hormonok termelődése, illetve az immunrendszerünk aktivizálódása. Éppen ezért, ha az éjszakai pihenésünk hosszabb ideig zavart szenved, akkor szervezetünk ellenálló képessége csökkenhet, a kimerültség miatt pedig nehezebben birkózunk meg a mindennapi feladatokkal.
Az alvászavarral foglalkozni kell
Ha valaki nem tud megfelelő időt alvással tölteni, annak nem csupán fizikai, de szellemi tünetei is lehetnek. A kialvatlanság korai tünetei a fáradtság, ingerlékenység esetleg fejfájás, koncentrációs nehézség és a feledékenység is. Amíg csak egy-két éjszaka tapasztal valaki elalvási nehézséget, az nem jelez gondot, hiszen egy másnapi vizsga, izgalmas esemény, nehéz tárgyalás is előidézheti az éjszakai ébrenlétet. Azonban, ha a kialvatlanság már napok, sőt hetek óta jelen van az életünkben, akkor már krónikus alvászavarról is szó lehet. Ebben az esetben mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.
Mitől válhatunk rossz alvókká?
A kor előre haladtával egyre többen találkoznak az alvászavar kellemetlen hatásaival, azonban manapság már minden korosztályt érinthet az álmatlanság. Magyarországon a felnőttek közel 60 százalékát érinti a probléma. Számos apró tényező nehezítheti az elalvást és okozhat zavart az éjszakai pihenésben, mint például a rendszertelen (mindig eltérő időben történő) lefekvés, az ágyban túl sok ébren töltött idő, elalvás előtti TV nézés, számítógépezés, „okostelefonozás”, de valószínűleg a leggyakoribb tényező a stresszes és rohanó életvitel.
Tippek, hogy jól aludjunk el
Számos praktika és szabály létezik, melyek betartása megkönnyítheti az elalvás és elősegíti a nyugodtabb éjszakai pihenést, többek között alvás előtti relaxáció, éjszakai nassolás illetve koffein és alkoholfogyasztás mellőzése, sötét hűvös hálószoba, kényelmes ágy vagy akár a rendszeres lefekvési és felkelési idő. Sajnos azonban a mindennapi túlhajszolt és rohanó életritmusunk nem feltétlen teszi lehetővé a nyugodt alváshoz szükséges életkörülményeket.
Jótékony gyógynövény kombináció
Az alvásban a szervezetünk által termelt két hormon, a melatonin és az adenozin, illetve ezek szintjének ciklikus változása (az ún. cirkadián ritmus) játszik kulcsfontosságú szerepet. A ReDormin hspt macskagyökér összetevője adenozinszerű hatást fejt ki, vagyis csökkenti az elalvási időt, míg a komló komponens a melatonin hatását utánozva az alvás-felébredés ritmusát szabályozza. Ennek a gyógynövény-kombinációnak a jótékony hatását az Európai Gyógyszerügynökség (European Medicines Agency) "well established" ("Jól megalapozott gyógyászati felhasználás") minősítéssel ismerte el.
Klinikailag igazolt hatás
A ReDormin hspt® hatóanyagainak jótékony hatását klinikai vizsgálatok is megerősítették. A placebohoz képest statisztikailag jelentős mértékben csökkentette az elalvási időt, és az éjszakai felébredések számát. A készítmény biztonságosságát igazolja, hogy a vizsgálati alanyok a ReDormin hspt alkalmazását kitűnően tolerálták, és másnap kipihenten ébredtek. A készítmény korlátlan ideig szedhető; sem függőség kialakulását, sem megvonási tüneteket nem írtak le.
További információkért látogasson el a www.redormin.hu honlapra!
Füssel, A. et al. European Journal of Medical Research, 2000
http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Herbal_-_Community_herbal_monograph/2010/09/WC500096128.pdf
Koetter, U. et al. Phytotherapy Research, 2007
Lataster, MJ. és Brattström, A. Notabene medici, 1996.
Notter, D et al. Phytotherapie, 2003.
Lataster, MJ. és Brattström, A. Notabene medici, 1996.
ReDormin hspt® filmtabletta 20x Alkalmazási előirat, OGYI/38737/2013, OGYI/45119/2013