A horkolást a felső légutak légáramlási szűkülete okozza , ahol alvás közben az átáramló levegő mozgása gyorsul és megrezegteti a lágy szöveteket. "A jellegzetes hangnak különböző fokozatai vannak: a jóindulatú, enyhe formáról akkor beszélhetünk, ha a horkolás egyenletes és rendesen ki tudjuk pihenni magunkat éjjel" - mondta el Dr. Buda Bernadett fül-orr-gégész szakorvos. Kiemelte: ha a hálótárs arra hívja fel a figyelmünket, hogy horkolásunkat horkantások szakítják meg, és ezt követően nappal rendszeresen fáradtnak érezzük magunkat, sürgősen szakemberhez kell fordulni, mert elképzelhető, hogy ez az állapot kóros.
Alvási apnoénak nevezzük a pihenés alatt fellépő légzészavart - ilyenkor a légzés idegi szabályozási problémája miatt is a felső légutak valamely szintjén elzáródás lép fel és hosszabb ideig, akár másfél-két percig is kimaradhat a légzés. Ilyenkor az ember felriad, és mivel ez óránként akár több tízszer is megismétlődhet, nem tud megfelelően pihenni. Ha nem kezelik a problémát, ez komoly megbetegedésekhez vezethet, növeli a színinfarktus vagy az agyvérzés kockázatát" - figyelmeztetett a szakértő, aki azt is elmondta, hogy súlyos légzéskimaradással a lakosság 2-5 százaléka küzd. Sokan a súlyos állapotuk ellenére ellátatlanok, így a horkolás és légzéskimaradás miatt veszélyben vannak.
A szakértőhöz gyakran fordulnak azért is, mert párjuk pihenését zavarja a horkolás. Sokan csak háton fekve horkolnak, ez a testhelyzet megváltoztatásával orvosolható. Jó trükk az alvási pozíció megváltoztatásához a pizsama hátuljába bevarrt teniszlabda. Emellett az enyhe horkolás megszüntetésére érdemes kerülni a lefekvés előtti alkoholfogyasztást és a késői vacsorázást is.
A válóokok listáján a harmadik helyen szerepel a horkolás A hálószoba átszellőztetésével, túlsúly esetén pedig fogyással is javíthatjuk a problémát, illetve a különféle gyógynövények felhasználásával készült torokspray a szájüreg hátsó részébe fújva egyszerű módon segítheti enyhébb esetekben a nyugodt alvást.
Súlyos esetben azonban elengedhetetlen szakorvoshoz fordulni. "A felső-légúti fizikális vizsgálatot követően az alvásról hazavihető készülék segítségével is lehet tájékozódni, amely többek között figyeli a légzéskimaradást, a vér oxigénszintjét, a pulzusszámot, a horkolást és akár a testhelyzetet is. Többféle kezelési lehetőség létezik - például műtéti beavatkozások a felső légutak területén modern rádiófrekvenciás technológiával, horkoláscsökkentő implantátum, szájba helyezhető eszközök vagy súlyos esetben a légsínterápia" - mondta el Dr. Buda Bernadett, aki hangsúlyozta, hogy ha az alvási apnoe tüneteit észleljük, mindenképpen forduljunk mielőbb szakorvoshoz!