Az alvási nehézségeket sok esetben környezeti vagy életmódbeli tényezők okozzák, vagy teszik még rosszabbá. Éppen ezért a tudatos alvási környezet megteremtése nagyon fontos alvásunk megőrzése és javítása szempontjából. Az alábbiakban erre próbálunk meg néhány tippet adni.
Fontos az ideális alvási környezet!
Tervezzük meg a számunkra ideális alvási környezetet! Ez mindenki számára egy kicsit más: legyen-e egy kis fényforrás vagy jobb a teljes sötétség ( függöny legyen-e vagy redőny )? A többi helyiségnél egy kicsit hűvösebb hálószoba a legtöbb embernél segíti az elalvást. Keressünk ízlésünknek és kényelmi igényeinknek megfelelő ágyat és ágyneműt! Egy valamit azonban tudnunk azonban, különösen akkor, ha alvási nehézségeink vannak: a fekhely lecserélésétől önmagában nem várhatjuk állapotunk javulását, az alvászavarokat nem a kényelmetlen ágy okozza. Ne feledjük, az emberiség legnagyobb része ma is egy földre terített derékaljon alszik!
Hálószoba-titkok
A hálószoba legyen valóban hálószoba, az ágy pedig valóban az alvást szolgálja! A hálószobát és az ágyat csak alvásra és szerelmi együttlétre használjuk. Ne dolgozzunk, tanuljunk ágyban fekve, és pihenésre, olvasásra, TV-nézésre is inkább egy kényelmes fotelt, vagy heverőt használunk, de ne azt az ágyat, amiben majd aludni szeretnénk.
Praktikák lefekvés előtt
Bármilyen túlterheltek vagyunk is, a lefekvés előtti fél órában már csak pihentető, kikapcsolódást szolgáló tevékenységet végezzünk! Ha elalvás előtt rendszeresen hétköznapi gondjaink járnak a fejünkben, találjunk egy rendszeres időpontot a nap másik részében, melyben mindennap egy kicsit meditálhatunk a problémáinkon, vagy tanuljunk meg valamilyen relaxációs módszert.
Alakítsunk ki lefekvési szokásokat! A legtöbb szülő a gyerekek lefektetésével kapcsolatban kialakít néhány altatási szokást, mely minden este ugyanúgy ismétlődik meg (pl. fogmosás, mese, puszi meghatározott sorrendben). Felnőttek esetében a szokások kialakítása ugyanúgy segíti az elalvást!
Csak akkor feküdjünk le aludni, ha álmosak vagyunk. Ne feküdjünk le pusztán azért, mert úgy gondoljuk, ágyban a helyünk! Ha nem tudunk elaludni, ne hánykolódjunk álmatlanul az ágyban, mert az nagyon megnehezíti az elalvást. Keljünk fel, végezzünk valamilyen számunkra pihenést, szórakozást jelentő tevékenységet, és ha újra elálmosodunk, feküdjünk vissza!
Pihentető életmód
A megfelelő környezet mellett az életmód ugyanolyan fontos alvást elősegítő tényező. Próbáljunk minél rendszeresebb életet élni, amiben megvan az ideje az étkezéseknek, a rendszeres testmozgásnak és a kikapcsolódásnak, feltöltődésnek. Ez utóbbiak nemcsak az alvás, de általában a testi-lelki egészség szempontjából fontosak. Igyekezzünk kerülni az élénkítő hatású szerek (kávé, tea) túlzott fogyasztását, különösen akkor, ha nem élvezeti szerként, hanem a kialvatlanság ellensúlyozására használjuk őket. Ez első hallásra furcsának tűnhet, de tudnunk kell, hogy ilyenkor ezek a szerek a következő éjszakai alvást is elronthatják. Próbáljunk meg reggel lehetőleg mindig ugyanabban az időpontban felkelni, és egy kiadós éjszakázás után se maradjunk egész délelőtt az ágyban - ilyenkor egy órával később kelhetünk a megszokottnál. Lehet, hogy aznap kicsit kialvatlanok leszünk, de annál jobban alszunk a következő éjszaka. Ha viszont megpróbáljuk a kialvatlanságot ellensúlyozni (pl. szunyókálással, nagyobb mennyiségű kávéval), növeljük a lehetőségét annak, hogy a következő éjszakánkon sem alszunk majd jól.