Az Elemind készülékét mindeddig több mint száz önkéntesen tesztelték. A klinikai kísérletek tanúsága szerint a résztvevők háromnegyede hasznosnak találta: segítségével átlagosan 48 százalékkal gyorsabban aludtak el, mint egyébként szoktak. Mint azt a Business Wire írja, egy alapvetően kényelmes, puha, könnyű és rugalmas, alvás közben viselhető fejpántról van szó. Az ötévnyi fejlesztési munka nyomán kialakított eszköz elektroenkefalográfia (EEG) révén folyamatosan nyomon követi a felhasználó agyhullámait, majd az azokban megmutatkozó egyedi mintázatokat feltárva hanghullámokat bocsát ki, hogy elősegítse a váltást az agy ébrenléti és alvó állapota között.
Meredith Perry, az Elemind társalapítója és ügyvezetője szerint a készülék lehetőséget nyújt arra, hogy a felhasználók maguk döntsenek arról, mikor szeretnének el- vagy visszaaludni, legyen szó akár éjszakai pihenésről, akár napközben sziesztáról. „Úgy működik, mint egy zajszűrő az agy számára. Kikapcsolhatjuk vele a világot, a stresszt és gyorsabban álomba merülhetünk” – fogalmazott Perry. A fejpánt nagy előnye, hogy – ellentétben a széles körben használt altatószerekkel – valós időben követi az agyműködést, és célzottan képes alvásra sarkallni felhasználóját. Mindezt gyógyszerhasználat és potenciális mellékhatások nélkül.
A készülékhez egy okostelefonos applikáció is tartozik, amelynek használata azonban a kezdeti beállítások elvégzését követően teljesen opcionális. Ezzel együtt a legtöbb olyan analitikai információt képes megjeleníteni, amelyeket a népszerű alvásfigyelő eszközök is: átlagos alvásminőséget, -tartamot, az elalváshoz szükséges időt, az egyes alvásszakaszokban eltöltött idő hosszát és az alvás közbeni mozgásokat egyaránt. Az adatok minél hatékonyabb összegyűjtését mesterséges intelligencia segíti. A fejlesztőcég elmondása szerint a fejpánt energiaforrása egész éjszakára elegendő energiát biztosít a készülék működéséhez, napközben pedig USB-C kábelen keresztül tölthető.
Az Elemind fejpánt nem minősül gyógyászati segédeszköznek. A gyártó tervei szerint már az idei évben forgalomba kerül az Egyesült Államokban. Az ára 349 amerikai dollár, azaz átszámítva mintegy 128 ezer forint lesz.
Borítókép: Business Wire