Többnyire arról folyik vita, hogy milyen pózban érdemes aludni, hason, háton vagy oldalfekvésben? Pedig az igazi kérdés az, hogy eleget alszunk-e? Úgy tűnik, hogy a világ különböző tájain e fontos fiziológiai szükséglet kielégítésére más és más módszerek alakultak ki. Íme, hat meglepő módszer.
1. Japán – Szundikálás a ranglétrán
A japán kulturális hagyományban a munkahelyen való szundikálásra külön fogalom szolgál, az inemuri. A jelentése, hogy „alszik, miközben jelen van”. Ez messze nem tabu, sőt annak a jele, hogy az adott személy mennyire fáradt a kemény munka miatt. De e szokásnak az is az oka lehet, hogy a japánok alszanak a legkevesebbet bármely más néppel összehasonlítva a világon. Csak 6 óra és 22 perc jut átlagosan az éjszakánkénti alvásra.
2. Nagy-Britannia – Ádámkosztüm a divat
A felmérések szerint a britek egyharmada meztelenül alszik . Ennek lehetnek igazi egészségügyi előnyei, ideértve a test jobb hőmérséklet-szabályozását és a partnerhez való kötődés megerősítését.
3. Ausztrália – Alvócsoportok
Yasmine Musharbash, a University of Sydney antropológusa arról számolt be, hogy a közös alvás egy fontos kulturális preferencia a bennszülött közösségben. Az emberek mindig más emberek társaságában alszanak, függetlenül attól, hogy egy matracon, ágyban vagy egy pléden pihennek. Meghatározott rendben fekszenek le, hogy megvédje a sérülékenyebbeket, például a gyermekeket és az időseket. Ezért a sorok két végén mindig erősebb felnőttek alszanak. A védelem és összetartozás érzéséből származó nyugalom fontos eleme a sikeres alvásnak.
4. Mexikó – Függőágy függők
A függőágyak gyártása hatalmas iparág a mexikói Yucatán-félszigeten, s e tevékenység egészen a gyarmati időkig nyúlik vissza. Sokan esküsznek rá, hogy a függőágyban édesebb az alvás, de hogy ez igaz lenne, arra nincs valódi bizonyíték.
5. Botswana és Zaire – Ahogy esik
Sok modern vadászó-gyűjtögető törzs számára az alvás nagyon képlékeny állapot. „Akkor alszanak, ha úgy érzik, hogy szükségük és lehetőségük van rá. Mindegy, hogy a nap folyamán, az esti órákban, a sötét éjszakában látják elérkezettnek az időt. E törzseknél az alvás nem egy ismétlődő időablakban van, mint a legtöbb nyugati társadalomban” – mondja Carol Worthman antropológus.
Alvási szakemberek azt mondják, hogy ha az ember csak valóban fáradtan alszik, az holtbiztos módja a jobb pihenésnek és az alvás közbeni szorongás elhárításának.
6. Indonézia – Átalusszák a félelmeiket
Az emberek az indonéz Bali szigetén egy egészen különös alvási szokást gyakorolnak. Az úgynevezett „félelem alvás” Worthman szerint stresszes helyzetben jelenik meg, amikor azonnal mély álomba zuhannak. Ezt a technikát úgynevezett kulturális akvizícióval lehet elsajátítani. A balinézek hiszen benne, hogy az alvás segíthet csökkenteni vagy akár teljesen törölni a félelmi reakciókat.
E példák is igazolják, hogy az alvás nem csak a biológiai jelenség, hanem mélyen gyökerezik a különböző kultúrákban, az életmódban és szokásokban. Azaz mindenki úgy alszik, ahogy az neki a legjobb, ahogy azt megtanulta, ahogy a kultúrája az alvási módszereket átörökítette. Új alvási metódusok kipróbálása, akár izgalmas utazást is jelenthet más népek kultúrájába.
Forrás: Huffington Post