Az ilyen extra alvások révén csökkenthetjük a stressz mértékét, erősíthetjük immunrendszerünket, hormon- és fehérjeszintjeink pedig a normális szintre juthatnak. Ez már csak azért is hasznos, mert az alvásmegvonás miatti figyelmetlenség miatt könnyebben kerülhetünk veszélyes helyzetbe, hosszú távon pedig nagyobb eséllyel alakulhat ki bennünk magas vérnyomás, depresszió, cukorbetegség vagy akár elhízás is.
A kutatás során 25 és 32 év között férfiakat vizsgáltak háromnapos turnusokban. Mindegyik kezdetén alhattak nyolc órát, majd a következő két napban csak két óra pihenésre volt lehetőségük. Egy következő turnusban pedig két, extra 30 perces pihenési lehetőséget is kaptak. Ezt követően vizelet- és nyálmintát vettek tőlük, hogy megvizsgálhassák, alvásrendjük miként módosítja hormonháztartásukat.
Amikor csak két órát tudtak aludni, a férfiak szervezetében két és félszeresére nőtt a norepinefrin szintje: ez a hormon felelős például stressz esetén a test üss-vagy-fuss (fight flight) reakciójára, ez emeli szívveréseünket, vérnyomásunkat és vércukorszintünket is. Emellett a kialvatlanság a nyálban található interleukin-6 fehérje szintjére is rossz hatással volt: ez a vírusokkal szemben biztosít nagyobb védettséget. Amikor viszont a férfiak meg tudták aludni az extra fél órákat, szervezetük visszaállt az egészséges szintre: mindez pedig csak azt jelenti, hogy a beiktatott plusz alvások az immunrendszerre is jó hatással vannak.
Minderről többet az Endocrine Society's Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism szaklapban megjelent kutatásban olvashatunk.