Munira Abdulla 32 évesen, 1991-ben autóbalesetet szenvedett, amikor négyéves fiát iskolába vitte. Autójuk busszal ütközött. Míg a fia megúszta néhány horzsolással, addig Abdulla eszméletét vesztette. Tavaly nyerte vissza öntudatát egy német klinikán, ahol Dubaj és London után kezelték.
Csaknem 3 évtizedig volt kómában
A nő kezelőorvosa szerint az eset ritka, de nem egyedülálló. A páciens vegetatív állapotban volt, "minimálisan volt a tudatánál". Érzékelte környezetét, képes volt kinyitni a szemét, valamint röviden összpontosítani valamire, például fia arcára - ezt éberkómának is nevezik.
A kórházakban szondán keresztül etették és fizioterápiát alkalmaztak, hogy megelőzzék az izmok elsorvadását. Amikor Németországba vitték, az orvosok holisztikus megközelítést alkalmaztak kezelésében: izomműködését erősítették, megváltoztatták az epilepsziára adott gyógyszerét és fizioterápiát alkalmaztak. Lehetővé tették azt is, hogy kerekesszéken elhagyhassa szobáját, hogy még több inger érhesse, hallhassa például a madarak énekét.
Állapota fokozatosan javult
A terápia hatására fokozatosan javulni kezdett az állapota: képes volt kinyitni a száját, majd kimondani fia nevét, üdvözölni az orvosokat, még a Koránból is idézett. "Néhány hét alatt a beteg fizikális és mentális állapota jelentősen javult. Most már képes tudatosan kommunikálni környezetével és részt venni a család életében" - mondta az orvos.
Nyugat-Virginiában egy beteg 20 év után kezdett el beszélni. Ez, illetve Abdulla este reményt nyújthat a hasonló helyzetben lévő betegek családtagjainak. Oxigénhiányból eredő agysérülés esetén azonban nem garantálható a javulás.