Néha előfordulhat, hogy nehezen alszunk el, felébredünk az éjszaka közepén, vagy néhány óra alvás után is úgy érezzük, kipihentük magunkat. Az alvás minőségét számos tényező befolyásolhatja, az alábbiak esetén azonban már érdemes alvászavarra gyanakodni.
Fél órás forgolódás
Ha több mint fél órába telik esténként, hogy el tudjunk aludni, az már kóros álmatlanságot jelez, illetve egyéb alvászavar tünete is lehet. Igaz, időről időre mindenkinek vannak olyan periódusai, amikor nehezebben alszik el. De ha ez az időszak egy hónapnál tovább tart, arról már orvossal is érdemes beszélni.
Élethű víziók
Ha úgy érezzük, hogy nagyon élethű vízióink vannak közvetlenül elalvás vagy felébredés előtt, az a narkolepszia tünete lehet. Ha hirtelen gyengének vagy álmosnak érezzük magunkat, amikor nevetünk vagy valamilyen erős érzelmet élünk meg, az szintén erre a betegségre utalhat.
Horkolás
A horkolás egy viszonylag gyakori jelenség. De ha túl hangos, illetve túl sokáig tart, az alvási apnoéra utalhat. Ha partnerünk arról számol be, hogy az éjjeli horkolás közben sokszor fulladozunk és hangosan horkantunk, esetleg huzamosabb ideig levegőt sem veszünk, járjunk utána a dolognak.
Gyakori ébredés
Teljesen normális, ha néha felébredünk éjszakánként. Valójában mindenki felébred 1-5 alkalommal. A legtöbb egészséges ember esetében azonban ezek az ébredések olyan rövidek, hogy gyakorlatilag egyáltalán nem emlékeznek rájuk. De ha az ébredések után akár 15-30 percet is álmatlanul forgolódunk, illetve 10 vagy több alkalommal ébredünk fel, az már kórosnak számít. A jelenség hátterében valószínűleg valamilyen betegség állhat.
Állandó fáradtság
Akkor is alvászavar lehet a háttérben, ha már jó ideje úgy érezzük, hogy napközben állandóan fáradtak vagyunk és semmihez nincsen energiánk, különösen a délelőtti órákban. Ugyanez a helyzet, ha délutáni pihenés nélkül nem tudjuk átvészelni a napot, és a legváratlanabb időpontokban is képesek vagyunk elaludni napközben.
Lábbizsergés
Ha a lábunk bizsereg, zsibbad, mikor lefekszünk, különösen esténként, az a nyugtalan láb szindróma tünete is lehet. Ezt is érdemes kivizsgáltatni, mert hatással lehet az alvásunkra.
Forrás: prevention.com