A "túlalvás" jelenségével sokan találkozhattak már: ez az a látszólag megmagyarázhatatlan jelenség, amikor úgy is fáradtnak érezzük magunkat, hogy közben megfelelő, sőt a megszokottnál több órát is alszunk. Bár a fáradtságon legtöbbször segíthet az alvás, nem annak hiánya az egyetlen kiváltó ok. Az Index összegyűjtött néhányat ezek közül!
Mozgásszegény életmód
Ha passzív életmódot élünk, túl keveset mozgunk, könnyen enerválttá, fáradékonnyá válhatunk. A heti néhány alkalommal végzett könnyebb testmozgástól már akár hat hét alatt energikusabbá válhatunk, és jobban fogunk aludni, még ha összességében nem töltünk is több időt éjjel az ágyban.
Túlzott koffeinbevitel
A kávé mérsékelt mennyiségben kifejezetten egészséges, és persze az is jól jön, hogy rövid távon segít ébren maradni, de a túlzott bevitel rossz hatással lehet az alvásunk minőségére. Szakértők szerint már hat órával lefekvés előtt nem tanácsos kávét fogyasztani. A koffein ugyanis blokkolja az adenozin nevű neurotranszmittert, amely alaphelyzetben a nap folyamán felgyülemlik a szervezetben, és felkészít az alvásra, vagyis elálmosít - ha ezt a koffein nem engedi neki, nehezebben fogunk elaludni, és rosszabb lesz az alvás minősége is, vagyis reggel kevésbé kipihenten ébredünk.
Kevés folyadékfogyasztás
Vizet viszont egész nap érdemes inni, mert a megfelelő hidratáltság is fontos lehet. Már a minimális kiszáradás is ronthatja a koncentrációt és fáradékonyságot okozhat. A cukros üdítők azonban nem a legjobb és legdiétásabb szomjoltók, illetve az alkohol is inkább vizet von el a szervezettől, ráadásul aludni sem tudunk tőle megfelelően. A legjobb választás a tiszta ivóvíz.
Alvási rend
Az is segít, ha megszokott rendet tartunk be az alvásunkban, vagyis például a hétvégén sem kelünk, illetve fekszünk sokkal később. Ha sikerül vasárnap is tartani a megszokott ritmust, a hétfői kelés - és a munkanap - is könnyebb lesz. A délutáni alvás is jót tehet, de érdemes pontosan megtervezni.