Nos, a szakértők szerint igen. "Azok az emberek, akik napi tíz óránál többet alszanak, általánosságban rosszabb egészségi állapotúak, mint azok, akik napi hét-nyolc órát" - mondta Dr. Susan Redline, a Harvard alváskutatással foglalkozó professzora.
Ahogy öregszünk , annál többet alszunk, egyelőre pedig még pontosan nem tiszta, hogy a túl sok alvással töltött idő egy tünete annak, hogy betegek vagyunk, vagy inkább a megbetegedések okozója. Jelenleg a kutatók arra hajlanak, hogy inkább az előbbire hajlanak, vagyis inkább úgy látják, hogy az átlagnál hosszabb, alvással töltött idő rejtett betegségek jelenlétére utalhat a szervezetben. Ugyanakkor arra is megvan az esély, hogy ez meg is betegít, mivel a "hosszú" alvás (több, mint napi 8 óra) általában nem pihentető.
A túl sok alvás ugyanolyan káros, mint a túl kevés
Egy amerikai kutatás szerit azoknak, akik napi 8 óránál többet alszanak, 34 százalékkal nagyobb esélyük van arra, hogy szívbetegek legyenek, illetve szívbetegségben haljanak meg. Kimutatták azt is, hogy a túlzásba vitt alvás és a testsúlynövekedés között is van kapcsolat. Ennek többek között az az oka, hogy minél többet alszunk, annál kevesebb időnk marad fizikai aktivitásra, sportolásra, így pedig természetesen kevesebb kalóriát is égetünk el.
A túlzásba vitt alvás a vércukorszintet is megemelheti, amely jelentősen növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét. Ráadásul a koncentrációs készségre is hatással van, mivel hosszú távon a túlalvás öregíti az agyat, így pedig a mindennapi teendőinket is nehezebb lesz ellátni, ezen kívül lehetnek tőle hangulatváltozásaink is.
Félelmetes, de igaz, hogy ha többet alszunk napi 8 óránál, az még az életünket is megrövidítheti - ezt is kutatások igazolják, bár a pontos okot még nem sikerült kideríteni. Próbáljuk meg tehát az alvásidőt napi hét-nyolc órában tartani, ha pedig azt vesszük észre, hogy huzamosabb időn át ennél többet igénylünk, konzultáljunk az orvosunkkal.
Forrás: menshealth.com