Minden sebészeti beavatkozás kockázattal jár, azonban az orvos kipihentsége nem feltétlenül befolyásolja azt. A oldalain megjelent tanulmány cáfolja azt a közkeletű nézetet, miszerint az álmos sebész negatív hatással lenne betegére. Dr. Christopher Vinden és munkatársai egy visszatekintő vizsgálat során elemezték, hogy a sebész előző éjszakája hatással van-e a műtét sikerére, illetve az esetleges szövődmények jelentkezésére.
A kérdésfeltétel nem túl meglepő, ugyanis az alváshiány számos szituációban hátrányosan befolyásolja teljesítményünket. Az orvosi hibák megelőzésére számos országban munkaidőt illető korlátozásokat vezettek be - természetesen a hazánkban tapasztalható orvoshiány miatt nálunk ezt nehezen lehetne megvalósítani.
A szóban átfogó tanulmány 102 kórház adatait elemezte ki, mintegy 2078 eset bevonásával, akiknél hasfali lyukon keresztül végzett epehólyag-eltávolítást (laparoszkópos kolecisztektómia) végeztek - előző este a műtétet végző sebészek mindegyike operált. Ezek kimenetelét hasonlították össze azon beavatkozásokkal, amikor ugyanazok az orvosok előző este bizonyíthatóan nem dolgoztak, így összességében 331 sebész 10 3090 beavatkozása került górcső alá.
A laparoszkópos beavatkozás leggyakoribb szövődménye a nyílt műtétre való váltás, de előfordulhat más szervek megsértése, illetve a műtétet követő első 30 napban történő halálozás. A kutatók nem találtak statisztikailag szignifikáns különbséget a kipihent, illetve a munkával töltött éjszakát követő műtétek szövődési arányaiban (1,9, illetve 2,2 százalék). A sérüléseket (0,7, illetve 0,9 százalék), illetve a halálozásokat (0,1, illetve 0,2 százalék) tekintve is hasonló eredmények mutatkoztak.