Nem véletlen, hogy aki keveset alszik, úgy ébred, "mint akit fejbe vágtak". Christian Benedict, a svédországi Uppsala Egyetem professzora az NSE és az S-100B biomarkerek emelkedését találta az alváshiányos, ám egyébként egészséges fiatal férfiak agyában, amelyek bizonyos sérüléseknél, például agyrázkódásnál is növekednek.
"A virrasztó csoport vérképében már egyetlen éjszaka után is mérhető a változás. Bár nem olyan mértékű a változás, mint egy fejsérülést követően, de azért lényeges" - fogalmazott a szakértő, aki szerint az eredmények alátámasztják a korábbiakat, amelyek az agy alvás közbeni öntisztító folyamatát igazolták.
Benedict professzor hozzátette: azt is sikerült megerősítenie, hogy az alváshiány növeli az Alzheimer-kór, a című szakfolyóirat hasábjain.
Becslések szerint a magyar lakosság körülbelül harmada küzd valamilyen nyolcórás pihenéshez . A szakértők egyetértenek abban, hogy a nem rendszeres alvás különböző problémákhoz vezethet, beleértve a szívbetegségeket, a gyulladásos folyamatokat, illetve akár az IQ-csökkenést is.