A University College London (UCL) és a Lyoni Egyetem szakemberei arra voltak kíváncsiak, hogy hogyan változik az emberek alvásmintázata életútjuk során, illetve hogy ilyen téren mekkora különbségeket vagy hasonlóságokat lehet kimutatni egyes országok között. A kutatáshoz jó eszközt kínált egy mobiljáték, az Android és iOS rendszerre egyaránt letölthető Sea Hero Quest. Az applikációt a Deutsche Telekom megbízásából a Glitchers fejlesztői alkották meg, együttműködve több tudományos szervezettel is. A 2016-ban kiadott játék ugyanis elsősorban idegtudományi kutatásokat segített, és ennek megfelelően is tervezték meg – olvasható az UCL közleményében.
Az alkalmazás nem csupán a felhasználók navigációs képességét mérte fel különböző feladatokon keresztül, de demográfiai kérdések révén is gyűjtött róluk tudományos szempontból értékes adatokat. Ez utóbbiak közé tartozott a többi között az alvási szokások feltérképezése. Mindent egybevetve így a kutatók 63 ország összesen több mint 730 ezer résztvevőjének adataival dolgozhattak. Az elemzésből kirajzolódott, hogy a játékosok átlagosan 7 órát és 36 másodpercet töltöttek alvással, a nők mintegy 7,5 perccel többet, mint a férfiak.
Arra is fény derült, hogy az alvástartam a 20-as életévek során kezd csökkenni, egészen 33 éves korig, amikor eléri a mélypontot, és nem is indul növekedésnek onnan, csupán 53 éves kor után. Ez a tendencia mindkét nemnél megfigyelhető volt, ahogy minden országban és mindenféle iskolai végzettség esetén is. A kutatók szerint hátterében elsősorban a gyermekvállalás és a munkahelyi teendők jelentette megterhelés állhat. Az alvásidő tekintetében ezzel együtt akadtak országok közötti eltérések: az albánok, szlovákok, románok és csehek például mintegy 20-40 perccel többet pihennek éjszakánként, mint a Fülöp-szigetek, Malajzia és Indonézia lakosai. Az eredmények alapján minél közelebb lakik valaki az egyenlítőhöz, jellemzően annál kevesebbet alszik.
Felfedezéseikről a kutatók a Nature Communications című folyóiratban jelentettek meg tanulmányt.