Kikapcsolhatjuk álmainkat?

Mi lenne, ha egyszerűen kikapcsolhatnánk az álmainkat? - Rémálmok esetén mindenképpen hasznos lenne! Egy újabb kutatás szerint pedig ez a lehetőség már nem is olyan távoli: a University of California-Berkeley kutatói ugyanis úgy tűnik, megtalálták az álmok kulcsát, és egereken már ki- és be tudják kapcsolni az álmokat - számolt be a Medical News Today.

A Yang Dan molekuláris és sejtbiológus által vezetett csapat azt találta, hogy egereknél bizonyos nyúltvelőbeli neuronok aktiválása esetén előáll a gyors szemmozgásokkal járó alvásszakasz, a REM . Amikor pedig deaktiválják ugyanezeket a neuronokat, akkor a REM egyáltalán nem jelentkezik. (Amikor alvásunk a REM fázisba ér, akkor álmodunk.) A kutatók a kísérleteik eredményeit a Nature-ben publikálták.

Az álmaink segítik a napközbeni történések feldolgozását, és általában azokat az eseményeket jelenítik meg, melyek foglalkoztatnak minket, és nagyszerűen tükrözik a lelkiállapotunkat. Képesek lehetnek az álmok előre jelezni a betegségeket? Az emlősök alvása ciklusokban történik; minden ciklusnak körülbelül a 25 százalékát teszi ki a REM-szakasz. A REM az álmodunk .

Dan és munkatársai egerekben a nyúltvelői úgynevezett GABAerg neuronok szerepét vizsgálták az álmok kialakulásában. Ezek az idegsejtek a nyúltvelő hasi oldala felől erednek, a gerincvelő tetején helyezkednek el, és elérnek az agytörzs bizonyos részeiig, illetve a hipotalamuszig . (Utóbbinak a hormonok kibocsátásban is szerepe van.) A kutatók az optogenetika elnevezésű eljárást alkalmazták; az egereken végzett génmódosítás láthatóvá tette egy fényérzékeny ionpumpa segítségével az állatok GABAerg neuronjait a kutatók számára.

Kikapcsolhatók lehetnek az álmok?

A kutatók lézerfény segítségével ki és be tudták kapcsolni az állatokban a vizsgált idegsejteket. Eközben pedig megfigyelték, hogy hogyan változik meg az állatok alvás közbeni viselkedése. A GABAerg neuronok aktiválása pillanatokon belül REM-alvást idézett elő az alvó állatoknál; a deaktiválásuk pedig azt eredményezte, hogy vagy nem volt REM-fázisuk , vagy egyáltalán nem tudtak tovább aludni. Ha nem alvó, hanem ébren lévő egerek GABAerg neuronjait aktiválták a kutatók, akkor az éberségi állapotuk nem változott, de megéheztek, és többet ettek. A normál egerek esetében a GABAerg neuronok az ébrenlét alatt a legaktívabbak, különösen evéskor és tisztálkodáskor – ez két igen kedvelt tevékenysége az egereknek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Dan szerint a nyúltvelő GABAerg neuronjainak éppen ellentétes hatásuk van, mint a stresszben szerepet játszó neuronoknak. „Amikor ezek aktiválódnak, akkor kellemes érzés tölti el az egyedeket – mint evés közben vagy tisztálkodáskor.”

A kutatók azt remélik, hogy az egerek REM-alvásának vizsgálati eredményei hasznosíthatók lesznek bizonyos pszichiátriai betegségek kezelésében. Rengeteg olyan zavar van ugyanis z elsősorban a hangulatingadozással járók – amelyek megváltoztatják a REM-fázisokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.