A horkolás egyes felmérések szerint nagyjából minden második embernél jelentkezik, kétszer nagyobb valószínűséggel a férfiaknál, mint a nőknél. Azon túl, hogy betegségek jele is lehet , környezetünk is megsínyli a hanghatást. Annak ereje ugyanis átlagosan 60 decibeles, azaz egy működésben lévő porszívó zajával egyenlő mértékű, de elérheti akár a 80-90 decibelt, egy ipari üzem zajkáoszát is. Ez már az alvótárs pihenését is zavarja, ami hosszú távon veszélyezteti minden érintett egészségét.
Horkolást több tényező is kiválthat, az eddig kifejlesztett eszközök pedig abban egyeztek meg egymással, hogy nem minden horkolásfajta esetében tudtak hatékonyan működni.
A kiváltó okok helyett a végeredményt célozzák
Jason Naparstek, a QuietLife izraeli startup alapítója az Origónak adott interjújában cége legújabb kütyüjéről nyilatkozott. A társaság az okok helyett arra koncentrált a tervezés során, hogy inkább a kiadott hangot semlegesítse.
"A Silent Partner az első olyan horkolásgátló készülék, amely a zajszűrést használja fel a horkolás ellen. Az eszköz nem a horkolás biológiai oldaláról közelíti meg a dolgot, hanem a kiadott hanghullámokat oltja ki fordított fázisú hanghullámok segítségével" - árulta el az alapító.
Zajjal oltható ki a zaj
A zajszűrés elvéhez érdemes felidézni, mi is valójában a hang : a hanghullámok saját amplitúdóval és frekvenciával rendelkező nyomáshullámok. Amplitúdónak a rezgés egyensúlyi állapottól való eltérést nevezzük (minél nagyobb az amplitúdó, annál hangosabbnak érzékeljük a hangot), a frekvencia pedig megadja, hogy adott idő alatt mennyi hanghullám halad el egy adott ponton.
Az új készülék - hasonlóan más zajszűrő berendezésekhez - a kiszűrni kívánt zajjal azonos amplitúdójú, de fordított fázisú hangot ad ki, ezáltal kioltva az eredeti, nemkívánatos zörejt.
Algoritmussal jósolják meg a horkolást
Ennek értelmében tehát érthető, mekkora kihívást jelentett az izraeli cég kutatóinak, hogy felvegyék a harcot a horkolással , amely szabálytalanul ismétlődő hangokat produkál. Ennek érdekében lényegében jósolnia kell a készüléknek, amely a horkolás előtt milliszekundumokkal indítja el az azt kioltó ellenhullámokat.
Az eszköz az orra helyezhető, ráadásul non-invazív, azaz nem nyúl bele semmilyen módon a szervezet működésébe. Használatával az átlagosan 61 decibeles horkolás 46 decibelesre csökkenthető. Ez egy igen komoly változás, figyelembe véve például, hogy egy pár méterről ránk üvöltő és egy hozzánk rendes hangerővel beszélő ember hangereje között körülbelül 20 decibel a differencia.
Nem szűnik meg tehát teljes mértékig a horkolás jelentette zaj, de lehalkul annyira, hogy ne zavarja az éjszakai pihenést.
Forrás: origo.hu