Az alváshiány következtében megzavarodik a szervezet biológia órája, ami rákot, szívbetegséget, kettes típusú cukorbetegséget és elhízást is okozhat. Ezért az Oxford, a Cambridge, a Harvard, a Manchester és a Surrey Egyetem szakemberei közösen próbálják felhívni az emberek és a kormány figyelmét a veszélyekre.
A szakemberek szerint egy mai ember átlagosan két órával kevesebbet alszik naponta, mint 60 évvel ezelőtt, és főleg a tizenévesek azok, akik a szükségesnél jóval kevesebb időt töltenek alvással. Szinte valamennyi élőlény rendelkezik egy úgynevezett cirkadián ritmussal, más néven biológia órával, aminek köszönhetően a szervezet szinkronba kerül a Föld forgásából következő 24 órás napi ritmussal. Az embereknél és az emlősöknél ezt legfőképpen a fény- és hőérzékelés szabályozza, vagyis ha sötétedik és lehűl az idő, tudjuk, hogy ideje aludni, ha világosodik és melegszik a hőmérséklet, tudjuk, hogy itt az ideje felébredni.
Amerikai tudósok patkányokon végzett kísérletetekből kimutatták, hogy azok a rágcsálók, melyeket éjszaka is ébren tartottak, a neuronjaik elektromos aktivitásában olyan zavart szenvedtek el, ami a demenciával küzdőkre jellemző. A rossz koleszterinjüknek a szintje.
Aki alvásgondokkal küzd, annak az alábbi jó tanácsokat érdemes figyelembe vennie. A hálószobában éjszaka legyen sötét, válasszunk kényelmes ágyat és párnát és ne fűtsük fel túlságosan a szobát. Aki éjszaka nehezen alszik el, az igyekezzen kerülni a napközbeni szunyókálást, emellett fontos a helyes étrend, az elegendő mozgás, és a megszokott napi rutinhoz való ragaszkodás. A tisztaság sem mellékes tényező a megfelelő alváshoz, a hálószobában naponta szellőztessünk , rendszeresen cseréljük az ágyneműt és igyekezzünk pormentesen tartani a környezetet.