Az álmok tematikájában bekövetkező változások visszavezethetőek arra, hogy a testünkben valamilyen betegség ütötte fel a fejét - állítják egyes, álmokkal foglalkozó szakemberek, mások szerint azonban ennek nincs semmilyen alapja
A betegségek tudat alatt üzennek álmainkban
A szakirodalom számos olyan esetet jegyzett már fel, melyben az álmok "megjósolták" a betegséget: például migrénes betegek beszámolói szerint a rohamokat villámcsapásról vagy fejbelövésről szóló álmok előzték meg. Egy 1923-as feljegyzésben szereplő beteg a gyomrában rágcsáló patkányról szóló álmokról beszélt , rövid időn belül gyomorfekélyt diagnosztizáltak nála.
Az álmok tematikájában bekövetkező változások tehát a szervezetben bekövetkező változásokra direkten utalhatnak. A fájdalomról, sebekről, sérülésekről való álmok, vagy a bizarr rémálmok többször is visszatérhetnek. A rémálmok a betegségek miatti fáradékonyságra és az immunrendszer fokozott működésére is utalhatnak.
A betegségre utaló álmok részben a korábbi betegségekről való emlékeinkből is táplálkozhatnak. Egy feljegyzés szerint egy férfi súlyos szemgyulladást kapott egyiptomi tartózkodása alatt. Tíz évvel később többször is álmodott Egyiptomról, majd az álmok megjelenése után rövid idővel újból megjelent a szemén a gyulladás.
Néhány kutatás szerint az álmok a súlyosabb betegségek, például a daganatos betegségek vagy az idegrendszeri problémák, például az Alzheimer-kór előrejelzésére is alkalmasak. Egy 2014-es kutatás szerint az álmokban a figyelmeztető jelek a valódi diagnózis előtt tíz évvel is megjelenhetnek. A szakemberek szerint az agresszív álmok, ha azokat cselekvés is kíséri alvás közben, mindenképpen figyelmeztető jelnek tekinthetőek.
Ha tehát gyakrabban álmodunk régi emlékekről, valamilyen fizikai sérülésről, vagy hosszú, bizarr vagy erőszakos témájú álmaink vannak, ráadásul ezek többször is visszatérnek rövid idő alatt, mindenképpen érdemes elgondolkodnunk azon, minden rendben van-e az egészségünkkel.