Mi a legrosszabb, ami történhet, ha sokáig nem cserélünk párnát? A legrosszabb esetben az idegeinkkel lehetnek probléma, de ennek kicsi az esélye. Ha már van olyan becsípődött ideg a nyakunkban, amely fájdalmat okoz és ennek ellenére sem megfelelő alátámasztást biztosító párnán alszunk, az ideg még jobban elnyomódhat.
Ez a hatás kiterjedhet a vállakra és karokra is, emiatt pedig úrrá lehet rajtunk a zsibbadás, a bénulás, a mindenhova kisugárzó fájdalom vagy éppen ellenkezőleg: a teljes erőtlenség. A lényeg: aki reggel vagy napközben kisebb nyakfájdalmakra panaszkodik, az már készülhet új párnát venni.
Ha háziporral vagy atkával kapcsolatos allergiáink vannak, azok súlyosbodhatnak, amikor friss huzatot húzunk. Ilyen esetben érdemes beruházni egy antiallergén párnahuzatra, amelyen sűrű szövésének köszönhetően nem hatolnak át az allergén anyagok. Fontos, hogy ha ilyet használunk, ezeket hetente mossuk ki forró vízzel.
Ha nem cserélünk párnát, valószínűleg semmi nem fog történni, de az biztos, hogy éjszakai pihenésünk nem lesz tökéletes. Arra ugyan nincsenek szabályok, hogy mikor kell új párnát venni, elég, ha józan eszünket és szemünket egyszerre használjuk: ha a párnánk túl lapos, kopott vagy csomós, eljött az ideje. Vagy van egy egyszerű trükk: hajtsuk félbe a párnánkat! Ha nem hajlik vissza, megérett a cserére. Mindenesetre nem árt tudni: nem a párnában rejlenek a kórokozók, hanem az ágyneműben - azt kell igazán tisztán tartani!