A legtöbb embernek ismerős lehet a jelenség, hogy mély álomból felébredve azt tapasztalja, álmában kifolyt a nyála. Ha ez alkalmanként történik, azzal nincs is semmi probléma, ha viszont rendszeressé válik, és közben jelentős mennyiségű nyál távozik, az már akár valami komolyabb egészségügyi probléma tünete is lehet - írja a Brightside.
Amikor alszunk, az arcizmaink ellazulnak, és a nyelési reflexeink sem úgy működnek, mint amikor ébren vagyunk. A nyál alvás közben felgyűlik a szájüregben, és elkezd lassan kifolyni, mivel a laza arcizmok miatt a száj enyhén nyitva maradhat.
Ha szeretnénk, hogy ne folyjon a nyálunk álmunkban, akkor győződjünk meg róla, hogy az orrjárataink nincsenek eldugulva. Ebben segíthet egy lefekvés előtti forró zuhany, fürdő, vagy gőzölés, mivel a meleg gőz segít megtisztítani a járatokat. Az olyan illóolajok, mint az eukaliptusz vagy a menta párologtatása segít akadályozni a légutak elzáródását, de kipróbálhatunk egy tengervizes orrspray-t is.
Az is számít, hogy milyen pózban alszunk, ugyanis a nyálfolyás akkor tapasztalható, ha a hasunkon, illetve az oldalunkon pihenünk. A háton alvás megakadályozza a nyálfolyást, így próbáljunk meg ebben a pozícióban maradni – akár párnákkal körülbástyázva magunkat, hogy stabilizáljuk a testhelyzetünket. Igyekezzünk úgy aludni, hogy a fejünket kissé megemeljük egy párnával.
Alvási apnoé is lehet
Az alvási apnoéval küzdők között is gyakori az alvás közbeni nyáladzás, ha horkolással, alvás közbeni légzéselakadással társul, akkor érdemes magunkat kivizsgáltatni. A diagnosztizálatlan alvási apnoénak hosszú távon súlyos egészségügyi következményei lehetnek, ha viszont kigyógyulunk belőle, akkor a nyáladzás is megszűnik. Fontos tudni, hogy a dohányzás növeli az alvási apnoé kialakulásának rizikóját, akárcsak a túlsúly, így ez egy újabb indok arra, hogy egészségesebb életmódra váltsunk, tudatosabban táplálkozzunk, és beépítsük az életünkbe a rendszeres mozgást, ha eddig még nem tettük.
Végső esetben orvossal konzultálva különféle, szájba helyezhető speciális eszközöket is bevethetünk a nyálfolyás szabályozására. Ha rendszeresen szedünk valamilyen gyógyszert, érdemes ellenőriznünk, hogy a mellékhatásai között nem szerepel-e, hogy fokozott nyálképződést okoz.