Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Központ szerint a melatonin étrend-kiegészítőként való szedésének egészségre gyakorolt, hosszú távú hatásai egyelőre ismeretlenek. Ugyanakkor rövidtávon biztonságos a szedése a több műszakban dolgozók, ideiglenes elalvási problémákkal küzdő emberek esetében - írta a CNN . A melatonin szedésével kapcsolatban azonban egymásnak némiképpen ellentmondó kutatási eredmények állnak rendelkezésre. Tanulmányok megállapították, hogy bár a melatonin használata segíthet az alvás előidézésében, ha helyesen alkalmazzák - legalább két órával lefekvés előtt szedik -, a tényleges előnye inkább csekély.
Egymásnak ellentmondó eredmények
Egy tanulmány szerint a melatonin segíthet csökkenteni a vércukorszintet, egy következő tudományos munka szerint viszont azt állapította meg, hogy egyeseknél a vércukorszint emelkedését is okozhatja. Más tanulmányok a melatonint összefüggésbe hozták fejfájással, szédüléssel, hányingerrel, gyomorgörcsökkel, álmossággal, zavartsággal, tájékozódási zavarral, ingerlékenységgel, enyhe szorongással, depresszióval, remegéssel, valamint a kórosan alacsony vérnyomással is. Emellett kölcsönhatásba léphet a gyógyszerekkel és allergiát válthat ki.
Ugyanakkor az tény, hogy a melatonin egy hormon, nem pedig gyógyszer - hívta fel a figyelmet a lap. Mivel még nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a melatonin nagyobb dózisú szedése hosszú távon nem okoz gondokat, a szakértő a mértékletességet javasolja. "Én azt tanácsolom, hogy kezeljük úgy az étrend-kiegészítőket, mint a gyógyszereket, tehát ne vegyük be a pirulát, ha éppen nincs rá szükségünk" - mondta Rebecca Robbins alvásszakértő, a Harvard Orvostudományi Iskola alvásgyógyászati részlegének oktatója. Szerinte van egy olyan nézet, hogy ha valami természetes, akkor nem árthat, de az igazság az, hogy nem igazán ismerjük a melatonin hatásait hosszabb távon, sem a felnőttek, sem a gyerekek esetében.
Inkább ezt tegyünk a jó alvás érdekében
"Amikor felnőttek melatonint szedtek, négy-nyolc perccel csökkentette az elalváshoz szükséges időt" - mondta Dr. Cora Collette Breuner, a Washingtoni Egyetem Seattle-i Gyermekkórháza gyermekgyógyászati tanszékének professzora tavaly márciusban a CNN-nek. Egy másik vizsgálatban azt találták, hogy azoknál az idősebb felnőtteknél, akik gyakori - minden éjszaka vagy a legtöbbször - vény nélkül kapható vagy vényköteles alvássegítő használatáról számoltak be, magasabb volt a demencia és a korai halálozás kockázata. Tehát mindenképpen konzultáljunk a háziorvosunkkal, mielőtt szedni kezdenénk a melatoninkészítményeket a jobb alvás reményében.
A lap szakértői szerint érdemesebb lenne inkább úgy küzdeni a nehéz elalvás ellen, hogy nem kütyüzünk annyit lefekvés előtt. Kutatások ugyanis kimutatták, hogy a szervezet lelassítja vagy leállítja a melatonin termelést, ha fénynek van kitéve, beleértve az okostelefonok, laptopok és hasonló eszközök kék fényét is.