A horkolásért sok minden felelőssé tehető, izomproblémáktól kezdve egészen az eldugult orrüregekig, de a végeredmény mindenképpen az, hogy a környezetet olykor az erőszakig menően bosszantja. Szerencsére hamarosan ez a helyzet megváltozhat, hála a frissen kifejlesztett okostapasznak, ami visszaadja a csöndes éjszakák varázsát.
A felmérések szerint az egészséges felnőttek 45 százaléka horkol időnként, 25 százalékuk rendszeresen. Ez azt jelenti, hogy a Föld lakosságának fele nem képes nyugodtan álomra hajtani a fejét, a másik felének horkolása miatt. Ezek után nem meglepő, hogy különböző cégek évek óta kutatják a megoldást az éjszakai zenebona megállítására.
Egy amerikai startup cég most kifejlesztett egy olyan eszközt, amivel nem a kiváltó okot, hanem a hangokat próbálja eltüntetni. A „Silent Partner” névre keresztelt kütyü ugyanazt a zajtompító alkalmazást használja, mint, ami megtalálható a csúcs-fülhallgatókban.
Azaz a felhasználó továbbra is horkolni fog, de a környezete nem hallja majd, mivel a tapasz a hangot érzékelve egyfajta „ellenhangot” bocsát ki, ami eltompítja a zajt. A nyugodt éjszakákat innentől fogva a zajosan alvó körüli csendgömb fogja biztosítani.
A „Silent Partner” hasonlít egy vastagabb orrtapaszhoz, és úgy fejlesztették ki, hogy kimondottan a horkoló hangokat némítsa el körülbelül 20 centiméteres távolságban, amit azt jelenti, hogy viselője hallani fogja környezetét, például ha beszélnek hozzá. Egy apró komputerről van szó, ami képes felfogni a horkolást, majd kiszámítja a szükséges szekvenciát, válaszhangot, és valós időben le is játssza azt.
A fejlesztőcsapat egy közösségi finanszírozási projektet indított el, ahol 40 000 dollár összegyűjtését tűzték ki célul a fejlesztéshez. Nem sokkal a kampány kezdete után már csaknem félmillió dollárnyi adományt kaptak, azaz sokszorosan túlteljesítették a célt.
Az még nem biztos, hogy valóban kereskedelmi forgalomba kerül és, hogy tényleg hatékony lesz, mindenesetre jó látni, hogy más megközelítésből is próbálnak emberek megoldást találni egy régóta fennálló problémára.
Forrás: Science Alert