Ötven évvel ezelőtt Frederick Snyder pszichológus megállapította, hogy a csoportokban élő állatok között mindig éberen maradt néhány példány, miközben a többiek aludtak. De embereken senki sem tesztelte az őrszem-hipotézist - eddig.
Az állandó éberség fenntartásának egyik módja lehet a különböző kronotípusok kialakulása, azaz az egyéni alvási szokások olyan különbségeinek megjelenése, amelyek az idővel kapcsolatosak. Például a tinédzserek később fekszenek le és később is kelnek, míg az idősek korán fekszenek le, és korán kelnek fel.
Kérdés, hogy az ilyen változatosság elég-e ahhoz, hogy éjszaka megőrizze a közösség a biztonságát? David Samson és munkatársai a Torontói Egyetemről az Észak-Tanzániában élő vadászó-gyűjtögető nép, a hadzák szokásait vizsgálták meg. Általában 30 fő körüli csoport él egy táborhelyen, ahol a fűkunyhókban egy vagy két felnőtt és több gyerek éjszakázik, és a környéken több ilyen táborhely is van viszonylagos közelségben.
Samson 33 felnőttet vont be a vizsgálatba, akik két, összesen 22 hajlékból álló kunyhócsoportban laktak. Úgy figyelte meg őket 20 napon át, hogy csuklójukra mozgásérzékelőt erősített. Kiderült, hogy rendkívül ritka, hogy szinkronban aludjanak - mondta a kutató, aki ma már az észak-karolinai Duke Egyetemen dolgozik.
Valójában legalább egy ember mindig ébren volt, vagy alig aludt és könnyen felkelt: az alvási időszakok 99,8 százalékában átlagosan nyolc felnőtt ébren volt.
Az emberek hosszabb ideig élnek, mint sok más emlős. Az egyik elmélet az, hogy evolúciós előnye van a reproduktív koron túlmenő életnek, mert a nagyszülők segíthetnek a csoport gyermekeinek felnevelésében, megóvásában.
A mostani tanulmány arra vall, hogy van még egy előnye: "Ezt a 'rosszul alvó nagyszülő' hipotézisnek nevezzük. A vegyes korú csoportban erősödik az őrszem-viselkedés" - mondta Samson. Ezek a megállapítások diszkréten megnyugtatóak lehetnek a késleltetett alvási fázisú betegségben szenvedőknek (akik délután képesek jól aludni, de éjszaka álmatlanok), hiszen lehet, hogy csak evolúciós örökségünkkel szembesülnek.
Forrás: newscientist.com