A PNC Voice portál értesülései szerint a tünetegyüttes akkor jelentkezik, amikor az alvás valamilyen intenzív külső hatás miatt váratlanul megszakad. Ilyenkor az agyban zavar keletkezik, amely akár veszélyes is lehet. Bár a jelenség nem csak hirtelen ébredés esetén áll elő, ez az egyik leggyakoribb kiváltó ok.
A szakértők szerint aki ettől a különös alvászavartól szenved, idővel akár intenzívebb fizikai tüneteket is produkálhat. Részleges magyarázat van a jelenségre: ha valakit az úgynevezett gyors szemmozgással járó REM-fázisból ébresztenek fel, akkor is előfordulhat zavart viselkedés.
A kutatócsoport több mint 19 ezer átlagosnak tekinthető, különböző életkorú amerikai polgár alvási szokásait tanulmányozta. Az önkénteseknek kérdéseket tettek fel, amelyben azt próbálták kideríteni, tapasztaltak-e már magukon hasonló tüneteket. A válaszok fényében azt állapították meg, hogy a vizsgált alanyok 15 százalékának volt már része ilyen jellegű alvászavar összefüggésben állhat-e más jellegű agyi, mentális problémákkal .