"Az alvás segít kimosni a toxikus anyagokat az agyból az éjszaka folyamán, megakadályozva a felépülésüket és ezzel azt is, hogy az agysejteket potenciálisan elpusztítsák" - mondta Matthew Walker, egy friss tanulmány vezető szerzője, amely azt vizsgálta, mi vezet a béta-amiloid termelődéséhez az emberben.
Akik rosszul aludtak , gyengén teljesítettek a memóriateszteken. Az agyi képalkotó vizsgálatok kimutatták, hogy a legrosszabbul alvóknál volt a legmagasabb az agy béta-amiloid szintje.
Az alváshiány súlyosabb következményekkel járhat, mint gondolnánk! Ráadásul itt egy ördögi kör is kialakulhat, mert a kutatók szerint a magasabb béta-amiloidszint az agyban megnehezíti a mély alvást , ami elengedhetetlen a béta-amiloid eltávolításához.
A béta-amiloid plakkok felépülése kulcsfontosságú az Alzheimer-kór kialakulásában. Emiatt azt gyanítják, hogy az alvás segíthet megelőzni e neurotoxin létrejöttét, s emiatt küzdeni kell az álmatlanság, és a béta-amiloid ellen, különösen idősebb korban, hogy ne következhessen be a memória romlása és a demencia.
Ezek a megállapítások reménysugarat kínálnak, és kognitív viselkedésterápiával, a testmozgással és még elektromos stimulációval is javíthatják a mély alvást.
Ez egy módja annak, hogy felvehessük a harcot Alzheimer-kór ellen, amelynek fontos fejleménye az idővel egyre rosszabbodó ijesztő demencia. A kutatók a Berkeley Egyetemen egy csoport idősebb felnőtt életét követi az elkövetkező öt évben, hogy kiderítsék, az alvási problémáktól függetlenül melyek lehetnek a betegség korai figyelmeztető jelei.
Forrás: www.businessinsider.com