A súlyozott takarók növekvő népszerűségének ellenére még nincs túl sok tudományos kutatás a témában. Az eddig megjelent tanulmányok jelentős részét olyan gyártók fizették, amelyek ezeket a takarókat készítik.
Az egyik ilyen kutatásba 31 enyhe álmatlanságban szenvedő alanyt vontak be, akik két hét takaróhasználat után nyugodtabb éjszakákról és kevesebb forgolódásról számoltak be. Egy másik tanulmányban 32 takaróhasználó alvását vizsgálták. Ennek eredményei szerint az alanyok 63 százalékánál csökkent a szorongás mértéke, 78 százalékra pedig kifejezetten nyugtató hatással volt a súlyozott ágynemű használata.
Egy harmadik kísérletben 67 autizmus spektrumzavarral élő gyermek alvásidejét vizsgálták. Ők két hétig súlyozott, majd újabb két héten át hagyományos takarót használtak. A tanulmány nem talált bizonyítékot arra, hogy a súlyozott takarók hatására hamarabb aludtak volna el a gyerekek, ahogy arra sem, hogy tovább aludtak volna vagy kevesebbszer ébredtek volna fel az éjszaka során. Ennek ellenére a gyerekek jobban szerették a súlyozott takarókat, mint a hagyományosakat. Az egyik gyártó által készített kutatás szerint pedig a takarók használóinak 72 százaléka számolt be nyugodtabb, pihentetőbb alvásról. A tanulmány eredményét egy külsős céggel hitelesíttették.
Nyugodtabb és pihentetőbb alvást ígérnek
A takarók működési elve, hogy a súlyuk által kiváltott nyomás olyan érzetet kell, mint egy szoros ölelés vagy a masszázs. Ezek az érzések pedig a kutatások szerint jó hatással vannak azokra a gyerekekre és felnőttekre, akik szorongással , autizmussal vagy figyelemzavarral élnek.
A szakemberek szerint jelen pillanatban nincs hitelt érdemlő bizonyíték arra, hogy a takarók valóban működnek, de arra sem, hogy nem használnak. A kipróbálásukkal kár nem okozható, feltéve, ha betartjuk a használati utasításokat. Az életkor és testsúly ugyanis nagyon fontos a takaró nehézségének meghatározásánál. Kisbabáknál pedig egyáltalán nem javasolják a súlyozott takarók használatát.
Forrás: webmd.com