Tényleg lehet nyitott szemmel aludni?

Minden ötödik ember úgy is képes aludni, hogy a szemei nincsenek teljesen becsukva. A különös éjszakai szokás azonban egyáltalán nem egészséges, és rontja a pihenésünk minőségét.

A nyitott szemmel alvás a természetben nem ritka jelenség, amelyre főként azért van szükség, hogy az állatok éjszaka is figyelhessék valamennyire a környezetüket és észrevegyék, ha egy ragadozó közeledik feléjük. Így pihennek például a delfinek, a tengerimalacok, illetve sok madárfaj is. Kevesen tudják, de a jelenség az embereknél is létezik, bár egyáltalán nem egészséges így töltenünk az éjszakát - írja a CNN .

Az állatok különös alvási szokásai A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás nemcsak az embereknek, hanem az állatoknak is nagyon fontos ahhoz, hogy egészségesek legyenek és megfelelően tudjon működni a szervezetük. Sok faj alvási szokásai azonban a legkevésbé sem hasonlítanak az emberekéhez. Kattintson a részletekért!

A jelenséget lagophthalmosnak nevezik és az amerikai Nemzeti Alvás Alapítvány adatai szerint egyáltalán nem ritka, az emberek 20 százalékát érintheti. Persze ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a szemünk teljesen nyitva van alvás közben, a szemhéjak ilyenkor nem záródnak össze megfelelően. Általában a csecsemőknél és a kisgyerekeknél figyelhető ez meg, legtöbbjük azonban idővel kinövi. Felnőttkorban sokaknál valamilyen komoly betegség, például arcidegbénulás, agyvérzés vagy pajzsmirigybetegség következtében alakul ki. Okozhatja továbbá a szemhéj károsodásával járó hajlékony szemhéj-szindróma is, amit más alvászavarokkal is összekötöttek már.

Nyitott szemmel aludni egyáltalán nem egészséges. Fotó: Getty Images
Nyitott szemmel aludni egyáltalán nem egészséges. Fotó: Getty Images

Gondot okozhat a kiszáradó szem

A nyitott szemmel alvás nem csak következménye lehet bizonyos betegségeknek, de az okozója is. A szemnek semmiképpen nem tesz jót az, hogyha éjszaka nyitva marad, hiszen emiatt gyorsan kiszárad és a könnyréteg sem tudja megfelelően táplálni és tisztítani a felületét. A száraz szem fertőzésekhez és látásromláshoz is vezethet.

Megfelelően pihenni sem tudunk úgy, hogy nem zárjuk össze a szemhéjainkat, hiszen a szembe jutó fény miatt az agy állandóan beindítja az ébredéssel járó folymatokat. Az érintettek emiatt égő, viszkető szemmel ébrednek fel éjszakánként többször is.

A problémán segíthet, ha az érintettek éjszaka szemmaszkot húznak, illetve léteznek már olyan speciális szemüvegek, amelyek a nyitott szemeket is nedvesen tartják. Nappal műkönny, éjszaka pedig párásító használatával enyhíthetjük a kellemetlen panaszokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Az északi tájakon a felhős időt követően főleg délután egyre többfelé kisüt a nap, a déli, délkeleti országrészben ezzel szemben erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés. Reggel még többfelé valószínű főleg eső, zápor, majd az északi tájakon csökken a csapadékhajlam, viszont délen, délkeleten - nagyobb számban délután - záporok, zivatarok várhatók, helyenként felhőszakadással. Az északi, északkeleti szél többfelé lesz élénk, záporoktól, zivataroktól függetlenül a Nyugat-Dunántúlon helyenként erős. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 18 és 23 fok között valószínű, ennél északnyugaton hidegebb, a Dél-Alföldön viszont kissé melegebb lehet az idő. Fronthatás napközben nem okoz kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra