Szervezetünk belső órája és annak működése számos testi folyamatra van hatással. Ez a belső óra azonban az öregedés miatt egyre pontatlanabbá válik. Az új tanulmányban közzétett eredmények viszont Karl Adler professzor szerint egy napon majd segíthetnek az öregedés titkainak megfejtésében.
Kétféle kollagénrost létezik
A felfedezés új fényben világítja meg az extracelluláris mátrixot, ami strukturális és biokémiai támogatást nyújt a sejteknek olyan kötőszövetek formájában, mint a csontok, a bőr, az inak és a porcok. A testsúlyunk csaknem felét ez a mátrix teszi ki, ennek a fele pedig kollagén. A kollagén az egyik legnagyobb mennyiségben megtalálható fehérje a szervezetünkben, ami a kötőszövet rugalmasságát és erejét biztosítja. A szakemberek most arra jöttek rá, hogy kétféle kollagénrost létezik.
A vastagabb rostok átmérője körülbelül 200 nanométer, és ezek életünk végéig ugyanolyanok maradnak, tehát 17 éves korunk után nem változnak. A vékonyabb, 50 nanométer átmérőjű rostok azonban károsodnak és lebomlanak azok miatt a behatások miatt, amik nappal érik a testet. Az éjjeli pihenés során viszont pótlódnak, regenerálódnak. Mindezt egereken végzett vizsgálatok segítségével állapították meg. Amikor viszont a belső óra működtetéséért felelős géneket kikapcsolták az állatokban, a vékonyabb és vastagabb rostok másképp viselkedtek.
Így szépít az alvás
Ha elképzeljük, hogy a vastagabb rostok egy szoba falai, akkor a vékonyabbakra úgy tekinthetünk, mint a falon található festékre, amelyet időnként fel kell újítani. A felújítási folyamatnak pedig gátat szabhat, ha a testünk belső órája nem működik megfelelően. Ha viszont igen - és ehhez a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás is hozzá tartozik -, akkor a kollagénrostok megfelelően regenerálódnak, ettől pedig a bőrünk is rugalmasabb, feszesebb, tehát tulajdonképpen fiatalosabb lesz. Így a " szépítő alvás " kifejezésnek tényleg van tudományos alapja.