Egy friss tanulmány szerint az inszomnia is hozzájárul a sztrók kialakulásához - írja a Health. A különböző alvászavarok, mint például a nehéz elalvás, vagy a gyakori felébredés az amerikai lakosság egyharmadát érinti, de a többség nem fordul ezzel a problémával orvoshoz.
"Az embereknek nem úgy kellene hozzáállniuk, hogy majd elmúlnak ezek a gondok maguktól. Mindenképpen segítséget kell kérniük" - nyilatkozta Dr. Wendemi Sawadogo, az Amerikai Neurológiai Akadémia tagja, a tanulmány szerzője.
Kifejezetten a rossz alvás és a sztrók közötti összefüggéseket vizsgálták, mivel korábban nem született kutatás ebben a témában az Egyesült Államokban. Ázsiai és európai kísérletek pedig egymásnak ellentmondó eredményeket hoztak.
Nagyban támaszkodtak a Michigani Egyetem egy korábbi vizsgálatára ami több ezer ember alvási szokásait vizsgálta. A résztvevőknek 2002 és 2020 között kétévente kellett válaszolniuk kérdésekre (például hogy mennyire nehezen alszanak el, hányszor ébrednek fel egy éjszaka, mennyire érzik magukat kipihenve reggelente stb.). Sawadogo és csapata utána a résztvevők partnereit is kérdezte párjuk alvási szokásairól.
A vizsgált 31 ezer ember átlagéletkora 61 év volt, 57%-uk pedig nő volt. A begyűjtött adatok alapján azok, akiknek súlyos alvászavaruk volt, nagyobb eséllyel kaptak sztrókot.
Ez viszont nem jelenti azt, hogy a kialvatlanság, a rossz alvás közvetlenül sztrókot okoz, csak azt, hogy az előbbiben szenvedők nagyobb eséllyel szenvednek el sztrókot. Ennek okainak feltárására több kutatásra lesz szükség.
Addig is a szerzők mindenkinek azt javasolják, hogy minél előbb forduljanak orvoshoz, ha gondjaik vannak az elalvással, vagy nem tudnak végig aludni egy éjszakát.