A hétvégi pihenés hatása csak átmeneti. Nem pótolja az egész hetes alváshiányt, és nem tölti fel az energiakészletünket a következő hétre - állítják kutatók legújabb eredményeik alapján.
Az alváshiány kockázatai
A tudósok már korábban megállapították, hogy az alváshiány növeli az elhízás és a cukorbetegség kockázatát. Ugyanakkor nem volt világos, hogy a hétköznapi kevés alvást kiegyenlíthetjük-e azzal, ha hétvégén többet alszunk. Az új eredmények most arra utalnak, hogy néhány nap pihenéssel nem pótolhatunk több napi alváshiányt . Ha egy elfoglalt hét után átalusszuk a hétvégét, csak átmenetileg normalizáljuk a bioritmusunkat, a következő hét közepére azonban elfogy az erőnk, és ugyanúgy felborul az anyagcserénk.
Ha az elegendő pihenésből ismét áttérünk a kevés alvásra, akkor ez újfent negatívan hat ránk. Sőt bizonyos esetekben még ronthatunk is a helyzeten - véli Kenneth Wright professzor, a Colorado Boulderi Egyetem kutatásának társszerzője. A szakértő a jojóeffektushoz hasonlította a jelenséget. Mint mondta, ha mindkét végén égetjük a gyertyát, az előbb-utóbb nagy károkat okozhat.
Meglepő eredmények
A vizsgálatokba 36 embert vontak be, aki 13 éjszakát töltött a laboratóriumban. Az első három estén mindenki 8 órát aludt. Ezt követően nyolcan folytathatták a napi 8 órás alvást, a maradék 28 embert pedig két csoportra osztották. Mindkettőben nagyjából 5 órát aludhattak egy éjszaka, az egyik csapatnak azonban 4 nap után megengedték a napközbeni pihenéseket is. A hétvége után ismét mindkét csoport kevesebbet aludt éjszakánként.
Az eredmények alapján elmondható, hogy többet aludtak azok, akiknek megengedték a pluszpihenést . Ezek a résztvevők nem keltek fel szombat délnél előbb, a férfiak pedig átlagosan többet aludtak, mint a nők. A kutatócsapat szerint viszont még ebben az esetben sem pótolta a pluszalvással eltöltött órák száma a hét elején kialakuló alváshiányt.
Ezen kívül a melatonin hormon szintjét is figyelemmel kísérték a kutatók: azoknál az alanyoknál láttak nagyobb mértékű változást, akik a kevés alvás mellett napközben is pihentek. A napi 5 órát alvók között pedig egységesen 1,5 kilogramm súlynövekedést és alacsonyabb inzulinérzékenységet mértek a kísérlet végén, míg a 8 órát alvók körében nem láttak változást. Az adatok tehát azt sugallják, hogy már rövid távon is anyagcserezavarok léphetnek fel a kevés alvás következményeként.
Forrás: theguardian.com