Így hat ránk a rendszertelen alvás

Sok munkavállaló viszonylag keveset alszik hétköznaponként: este fejezi be a munkáját, esetleg korábban kel, hogy el tudjon menni sportolni. "Majd hétvégén kipihenem magam" - gondolják ilyenkor. De vajon tényleg elég a kétnapos semmittevés?

A hétvégi pihenés hatása csak átmeneti. Nem pótolja az egész hetes alváshiányt, és nem tölti fel az energiakészletünket a következő hétre - állítják kutatók legújabb eredményeik alapján.

Az alváshiány kockázatai

A tudósok már korábban megállapították, hogy az alváshiány növeli az elhízás és a cukorbetegség kockázatát. Ugyanakkor nem volt világos, hogy a hétköznapi kevés alvást kiegyenlíthetjük-e azzal, ha hétvégén többet alszunk. Az új eredmények most arra utalnak, hogy néhány nap pihenéssel nem pótolhatunk több napi alváshiányt . Ha egy elfoglalt hét után átalusszuk a hétvégét, csak átmenetileg normalizáljuk a bioritmusunkat, a következő hét közepére azonban elfogy az erőnk, és ugyanúgy felborul az anyagcserénk.

alvás, munka, alváshiány, kevés alvás, hétvégi lustálkodás,
Nem elég, ha csak hétvégén pihenjük ki magunkat (Fotó: 123rf)

Ha az elegendő pihenésből ismét áttérünk a kevés alvásra, akkor ez újfent negatívan hat ránk. Sőt bizonyos esetekben még ronthatunk is a helyzeten - véli Kenneth Wright professzor, a Colorado Boulderi Egyetem kutatásának társszerzője. A szakértő a jojóeffektushoz hasonlította a jelenséget. Mint mondta, ha mindkét végén égetjük a gyertyát, az előbb-utóbb nagy károkat okozhat.

Meglepő eredmények

A vizsgálatokba 36 embert vontak be, aki 13 éjszakát töltött a laboratóriumban. Az első három estén mindenki 8 órát aludt. Ezt követően nyolcan folytathatták a napi 8 órás alvást, a maradék 28 embert pedig két csoportra osztották. Mindkettőben nagyjából 5 órát aludhattak egy éjszaka, az egyik csapatnak azonban 4 nap után megengedték a napközbeni pihenéseket is. A hétvége után ismét mindkét csoport kevesebbet aludt éjszakánként.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az eredmények alapján elmondható, hogy többet aludtak azok, akiknek megengedték a pluszpihenést . Ezek a résztvevők nem keltek fel szombat délnél előbb, a férfiak pedig átlagosan többet aludtak, mint a nők. A kutatócsapat szerint viszont még ebben az esetben sem pótolta a pluszalvással eltöltött órák száma a hét elején kialakuló alváshiányt.

Az alváshiány egyik kevésbé ismert következménye: a paranoia Már néhány alvás nélkül töltött éjszaka súlyos mentális problémákhoz vezethet, de a tartósan kevés alvás hosszabb távon akár depresszió vagy paranoia kialakulását is elősegítheti. A tünetekre oda kell figyelnünk , és még időben szakértőhöz, orvoshoz kell fordulnunk.

Ezen kívül a melatonin hormon szintjét is figyelemmel kísérték a kutatók: azoknál az alanyoknál láttak nagyobb mértékű változást, akik a kevés alvás mellett napközben is pihentek. A napi 5 órát alvók között pedig egységesen 1,5 kilogramm súlynövekedést és alacsonyabb inzulinérzékenységet mértek a kísérlet végén, míg a 8 órát alvók körében nem láttak változást. Az adatok tehát azt sugallják, hogy már rövid távon is anyagcserezavarok léphetnek fel a kevés alvás következményeként.

Forrás: theguardian.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.