A témát az RTL Klub dolgozta fel a Fókusz szerdai műsorában. A műsorban elhangzott, hogy becslések szerint Magyarországon jelenleg 20 ezer gyermek vár arra, hogy örökbe adják , ennek ellenére évente csak 900 kerül közülük új szülőkhöz. Pedig egyre többen szeretnének örökbe fogadni, és egyre több olyan pár van, amely akár fizetne is a gyermekért.
"Amíg ő bent volt, akkor ütött szeget a fejemben, hogy mi lenne, ha megtartanánk és eladnánk"
- mondta a férfi, aki feleségével együtt több millió forintot kért, hogy örökbe adja 5 hónap múlva születendő gyermekét. A beszélgetésről rejtett kamerás felvétel is készült.
A műsorban megszólalt Budavári Zita, a Bölcső Alapítvány elnöke is, aki elmondta, hogy egy magzat árusítása, sőt megvétele is bűncselekmény, ennek ellenére ő is egyre több pénzt kérő anyukáról hall. Ez a büntető törvénykönyv szerint egyébként emberkereskedelemnek számít, az eladók és a vevők is három év börtönre ítélhetőek.
Mivel Budavári szerint a magzatukat áruló anyukák az interneten keresnek maguknak pénzzel lehúzható családokat, a Fókusz stábja is feladott egy hirdetést, amelyben örökbefogadásra váró házaspárnak adták ki magukat. Néhány nap múlva jelentkezett is náluk a vidéki házaspár, amely a rejtett kamerás felvételeken beszél az üzletről. A párnak ez lesz az első gyereke, és gyakorlatilag versenyeztették az örökbe fogadni akaró családokat. A gyerekért kapott pénzt pedig fájdalomdíjnak nevezte az apa.
"Nem egy olyan történetet tudok, ahol támogatták az anyát hónapokon át, fizették a lakhatását, a táplálkozását, a vitamint, vitték orvosi vizsgálatokra, laborra, megszülte a gyereket, és szülés után nem mondott le róla" - mesélte Budavári. Majd hozzátette, hogy vannak olyan örökbefogadók, akik még ennél is rosszabbul jártak. Találkozott olyan esetekkel is, amikor megzsarolták vagy megfenyegették az örökbefogadókat. A Fókusz információi szerint például több hasonló esetben is nyomoz a rendőrség, bár az ORFK nem volt hajlandó nyilatkozni az ilyen ügyekről.