A vizsgálatok kimutatták, hogy aki jó tanulmányi átlagú barátokkal van körülvéve, az maga is egyre jobban teljesít az iskolában, ám ennek a fordítottja is igaz, vagyis akinek a rosszabb tanulók közül kerülnek ki a barátai, annak romlani kezd az iskolai teljesítménye.
A című lapban megjelent tanulmány során a New York-i Binghamton Egyetem és a Maine-Endwell Gimnázium szakemberei 11. osztályos diákokat kértek meg arra, hogy a többi tanulót öt kategóriába sorolják be: legjobb barátok, barátok, ismerősök, idegnek, illetve rokonok. Ezután a diákok iskolai teljesítményét összevetették az így kialakult társas kapcsolatrendszerrel, és megállapították, hogy akiknek jó tanulók voltak a barátaik, azok maguk is jó eredményeket értek el a teszteken, míg akik rosszabb teljesítményű diákokkal barátkoztak, maguk is gyengébb eredményt tudtak felmutatni. Az összefüggés a legszorosabbnak a barátok esetében mutatkozott, a legjobb barátok és az ismerősök kategóriákba sorolt iskolatársak esetében kevésbé erős kapcsolat volt kimutatható.
Korábbi kutatások már arra is rávilágítottak, hogy a diákbarátságok az elhízásra, az érzelmi állapotra és az iskolai viselkedésre is nagy befolyással vannak. Ezek után érthető, ha a szülők aggodalommal figyelik, vajon gyermekük kiket választ legjobb barátnak az osztályban.