A koronavírus-fertőzés terjedésének megfékezése érdekében bevezetett általános lezárás megnövelte a rövidlátóvá válók arányát a 6 és 8 év közötti hongkongi gyerekek körében - állapította meg egy nemrég megjelent tanulmány . A kutatásba mintegy 1800 gyereket vontak be - közülük több mint ezer kiskorúnak már három éve nyomon követik az egészségi állapotát a szakemberek, a további 700 gyerek pedig a koronavírus-járvány kirobbanásakor csatlakoztak.
11 százalékos emelkedés mindegyik korcsoportban
A kutatás előtt minden gyermek szemészeti vizsgálaton esett át, illetve válaszolt számos kérdésre az életmódját, például a szabadban és a képernyő előtt töltött időt illetően. A vizsgálatokat és a kikérdezést a vizsgált időszak végén megismételték. A szakemberek azt látták, hogy a járvány előtti időszakban a 6 évesek 17 százaléka, a 7 évesek 16 százaléka és a 8 évesek 15 százaléka volt rövidlátó, az zárlat alatt pedig mindegyik korcsoportban 11 százalékkal megugrott a miópia (rövidlátás) aránya. A járvány tehát jelentősen kihatott a kisiskolások látására is.
A megnövekedett képernyőidő a fő ok
A kutatók véleménye szerint a rövidlátás gyakoriságának növekedése szorosan összefügg azzal, hogy a koronavírus elleni védekezés részeként a családok kevesebb időt töltöttek a szabadban: az átlagos napi 75 perc helyett csak 24 percet. Ezzel egyidőben viszont többszörösére nőtt a képernyő előtt töltött idő: a járvány előtti napi 2,5 órás tévézés és okoskütyüzés a távoktatás időszakában 7 órára duzzadt.
Ezek az eredmények arra figyelmeztetik a szemészeti szakembereket, a döntéshozókat, a pedagógusokat és a szülőket egyaránt, hogy komolyabban oda kellene figyelni a gyermekkori rövidlátás kockázatának csökkenésére. Ez akár a későbbi járványhullámok intézkedéseire is hatással lehet.
Egy hazai szakértő szerint a gyerekek kaphatnak főszerepet a 4. hullámban - olvassa el a víruskutató véleményét!