A járvány, illetve az azt kísérő gazdasági válság miatt a pesszimizmus és a szorongás világszerte egyre jobban felerősödik az emberekben. Az Ipsos ezért 27 országban több mint húszezer embert kérdezett meg arról, jó vagy rossz irányba halad-e az emberiség, illetve hogy mitől tartanak leginkább - írja a Napi.hu .
Globális szinten a lakosság többsége (61 százalék) úgy gondolja, hogy rossz irányba halad az emberiség, az országok között azonban jelentős eltérések figyelhetők meg. A leginkább optimista ország Szaúd-Arábia (84 százalék), amelyet Malajzia (75 százalék), Ausztrália (60 százalék) és India (60 százalék) követ. A másik véglet Chile (16 százalék) és Dél-Afrika (21 százalék), de számos európai ország, köztük Magyarország is igen pesszimista az emberiség jövőjét illetően. A magyarok 39 százaléka gondolja, hogy jó irányba mennek a dolgok, amellyel szemben 61 százalék áll. Májusban még 45 százalék volt a pozitívan gondolkodók aránya.
Az egészségügy helyzete és a korrupció váltja ki a legtöbb félelmet
Év eleje óta sokat változott az is, hogy mit gondolnak veszélyesnek az emberek. Első helyen globálisan a koronavírus áll, a megkérdezett 27 országból 11-ben ez végzett a legaggasztóbb dolgok listájának élén, 43 százalékkal. A második legaggasztóbb dolognak az emberek a munkanélküliséget (40 százalék), harmadiknak pedig a szegénységet és a társadalmi egyenlőtlenséget tartják (32 százalék).
Magyarország ebben is eltér a legtöbb országtól, itt ugyanis a járvány és a munkanélküliség sem tudta megelőzni az egészségügy helyzete miatti aggodalmat, amely magasan vezetett 56 százalékkal. Ezt a pénzügyi és politikai korrupció követi 54 százalékkal, ami 4 százalékpontos ugrást jelent az előző hónaphoz képest, majd a szegénység és társadalmi egyenlőtlenség miatti félelem következik 49 százalékkal, ahol szintén jelentős, 6 százalékpontos ugrás látható.
A vizsgált országok közül a magyarok aggódnak leginkább az egészségügy miatt, mögöttünk jelentősen lemaradva a brazilok és a lengyelek a másodikak, 44-44 százalékkal. A korrupció miatt csak az oroszok és a dél-afrikaiak aggódnak hasonló mértékben, a többi országban 50 százalék alatti ennek aránya.