"A jelenlegi recesszió miatt egyre több férfi végeztet magán vazektómiát " - nyilatkozta dr. Anand Shridharani, az Erlanger Health System specialistája. 2009-ben egyre több urológustól lehetett hallani, hogy megnőtt a kereslet a vazektómia, vagyis az ondóvezeték elkötése iránt, és többen úgy gondolták, hogy a jelenség hátterében az akkori gazdasági nehézségek állhatnak. Dr. Shridharani és kollegái ekkor határozták el, hogy számszerűsítik ezt az addig csak hallomásból ismert trendet.
Shridharadni még a Wisconsin Orvosi Egyetemen eltöltött évei alatt kezdte a kutatást, aminek az eredményeiről most kedden, a Termékenységi Társaságok Nemzetközi Szövetsége és az Amerikai Reproduktív Gyógyszertársaság közös, Bostonban megrendezésre került találkozóján számolt be. A tudósok megvizsgálták, hány férfi végeztetett vazektómiát Wisconsinban 2005 júniusa és 2012 októbere között. Ezen kívül az évek során figyelemmel kísérték az átlag wisconsiniak keresetét, és az amerikai átlagkeresetet is.
"Kiderült, hogy fordított arányosság van a bérek és a vazektómiák száma között: a wisconsini átlagbérek csökkenésével a vazektómiák száma ugyanis jelentősen megnőtt" - nyilatkozta Shridharani. 2005-ben 91 férfi végeztetett vazektómiát a vizsgált intézményekben, amikor az átlagkereset még 54 269 dollár volt évente. 2010-ben ugyanez a szám 50 547 dolláros átlagkereset mellett 239-re emelkedett.
"A 2005 és 2008 között, valamint a 2009 és 2012 között végzett vazektómiás beavatkozások számát összehasonlítva statisztikailag is jelentős különbségeket találtunk. Valószínűsíthető, hogy ennek oka abban keresendő, hogy egy nem kívánt terhességből született gyerek jelentősen megnövelhetné a háztartási költségeket. Az emberek egyre később vállalnak gyerekeket, és minél idősebb valaki, annál inkább tisztában van azzal, mibe kerül pontosan egy gyerek." - magyarázta a szakember.
A vazektómia során az orvosok családtervezéssel , és a mostani kutatás sem bizonyítja egyértelműen, hogy ez áll a jelenség hátterében.
"A legtöbb vazektómiát továbbra is a magasabb jövedelmű, egyetemet végzett fehér férfiak végeztetik, akiknek nem kell tartaniuk az anyagi bizonytalanságtól - nyilatkozta Laura Lindberg, a Guttmacher Intézet munkatársa. "Természetesen ettől még lehetséges, hogy a recesszió miatt ugrott meg ennyire a vazektómiák száma, de ez a mostani kutatás ezt nem bizonyítja egyértelműen, mivel Shridharaninak nincsenek adatai a vazektómiát végeztetett férfiak anyagi helyzetére vonatkozóan."