Ahogy arról korábban a Házipatika.com is beszámolt, a napokban életbe lépett Amerika egyik legszigorúbb abortusztörvénye. A törvény kimondja, hogy a várandósság hatodik hete után már bűncselekménynek minősül a mesterséges terhességmegszakítás. Egyetlen esetben tesz csak kivételt: csakis akkor lehet a terhességet megszakítani, ha az anya élete veszélyben van vagy nagyon komoly egészségügyi károsodás fenyegeti.
Azt index.hu beszámolója szerint Alabamában a helyi törvényhozás demokrata szenátorai beterjesztettek egy módosító indítványt, aminek értelmében a vérfertőzéssel vagy nemi erőszakkal fogant terhességek esetében megkímélnék az anyákat, ám végül ezt 11-21 arányban elutasította az állam szenátusa. A lap azt írja, hogy szűk egy nappal azután, hogy Alabama államban a kormányzó aláírta a törvényt, Missouri állam szenátusa is megszavazott egy szigorúbb abortusztörvényt. Erről a törvényről még szavaznia kell a képviselőháznak, illetve alá kell írnia Mike Parson kormányzónak, ám ha ez megtörténik, akkor a terhesség hatodik hetétől minden művi magzatelhajtást megtilt, és nem tesz kivételt a nemi erőszak és vérfertőzés után bekövetkező terhesség esetében sem.
Több déli állam is csatlakozhat
Az index.hu azt írja, hogy nem Alabama az egyetlen állam, ahol változik a joggyakorlat a művi terhességmegszakítással kapcsolatban, korábban Ohio, Kentucky és Mississippi államokban is szigorítottak a törvényen, május elején pedig a georgiai kormányzó olyan törvényjavaslatot írt alá, ami szerint a szívhang érzékelésétől, azaz hathetes terhességtől kezdve tilos az abortusz (nagyjából ez az az időpont, amikor a nő felfedezi saját terhességét).
Az Egyesült államokban egyébként 1973 óta volt legális az abortusz a Roe v. Wade ügyben hozott döntés értelmében. A több mint negyven éve hatályos törvény szerint az országban legális az abortusz, ám tagállami hatáskörbe utalta ennek részletes szabályozását (például a tanácsadás kötelezővé tétele, a várakozási idő tartamának vagy az abortuszhoz szükséges szülői jóváhagyás szabályozása).
De koránt sem véletlen, hogy a déli kormányzók most mentek neki az abortuszt tiltó törvényeknek. Tavaly ugyanis nyugdíjba vonult Anthony Kennedy amerikai legfelsőbb bíró, akit ugyan republikánus elnök nevezett ki egykor, de következetesen az abortuszjogok fenntartása mellett voksolt. Júliusi nyugdíjazása óta viszont konzervatív többség ül a Legfelsőbb Bíróságban, így elképzelhető, hogy az abortusz legalizálásának megosztó kérdése - ha a Legfelsőbb Bíróság elé kerül - a tiltás irányába változhat.