A felnőttek jó részét még mindig az hozza zavarba, hogy a szexuális aktus technikai részleteit elmagyarázza, ezzel szemben a fiataloknak alapvetően arra lenne szükségük, hogy egészséges, elfogadó testtudatot alakítsanak ki, hogy érezzék és tiszteljék a saját és mások határait, hogy tudjanak szabadon igent és nemet is mondani - és hogy tudják, mindig utóbbi a döntő - írja a hvg.hu.
Az Egyesült Királyság egy 2007-es kimutatásban szembesült vele, hogy náluk az egyik legmagasabb a tinédzserkori terhességek száma Nyugat-Európában. A kormány a bűnbakkeresés és a világnézeti szólamok puffogtatása helyett nagyon egyszerű és hatékony lépést tett: hosszú távú szexuális nevelőprogramot indított. Könnyebben elérhetővé tette a fogamzásgátlókat és több szexuális felvilágosítást rendelt el az iskolákban és a klinikákon. Tíz évükbe telt, de aztán a tinédzserkori terhesség rátája zuhanni kezdett, 2007 óta mintegy 50 százalékkal.
Magyarországon a Yelon nevű portál igyekszik felkarolni a gyerekek átfogó szexuális nevelését , melynek keretében a test működésével épp úgy foglalkoznak, mint a párkapcsolati kérdésekkel, az egészséges önkép támogatásával. Itthon 2005 óta a tinédzserkori terhességek száma stagnál, pedig az angol példa azt mutatja, hogy jelentősen csökkenhetne is.
Szakemberek egyetértenek abban, hogy a megelőzés legjobb módja a körültekintő tájékoztatás, a felelős és öntudatos életre való felkészítés - és a fogamzásgátló szerek elérhetősége. Bár az EU 2015 óta ajánlja, hogy tagállamai recept nélkül biztosítsák az esemény utáni tablettát - tekintettel arra, hogy minél hamarabb veszi be valaki az együttlét után, annál hatásosabb -, ezt jelenleg Málta, Lengyelország és Magyarország figyelmen kívül hagyja. Pedig a kamaszok nagy valószínűséggel előbb vagy utóbb szexelni fognak. A kérdés, hogy mit kezdünk ezzel a ténnyel a családban, az iskolában és állami szinten.