Fenyegetőek a termékeny nagymamák
Kevesebb gyerek születik azokban a családokban, amelyek egy háztartásban élnek a nő vagy a férfi anyjával. Elsősorban a fiatal, még szintén termékeny nagymamák jelentenek "konkurenciát", amely "elnyomja" a nők termékenységét - olvasható a Royal Society Open Science című szaklapban megjelent tanulmányban.
A nagymamák támogatják?
Martin Fieder, a Bécsi Egyetem antropológiai tanszékének munkatársa és kollégái 14 országban élő - többek között Argentínában, Görögországban, Malawiban, Szudánban, Thaiföldön, az Egyesült Államokban és Zambiában - 2,5 millió, 15-34 év közötti házas nő adatait elemezték. Ezeknek a nőknek a nagy többsége a férjével él - édesanyja és az anyósa nélkül.
Az evolúcióbiológusok eddig úgy hitték, hogy mivel a nagymamák támogatják lányukat és menyüket az unokák felnevelésében, a fiatal nők velük élve több gyermeket szülnek . Kiderült azonban, hogy nem így van. Mind az anyák, mind az anyósok jelenléte a háztartásban jelentősen csökkenti a nők termékenységét - állapították meg a kutatók. Bár korábban szülik meg első gyereküket , hamar beérik őket azok a nők, akik csak férjükkel élnek egy háztartásban. A termékenységet korlátozó hatás a szakértők szerint erősebb a nő saját édesanyja, mint az anyós jelenlétekor - mondta Fieder.
A szakértők szerint két tényező állhat az eredmények mögött. Az egyik a szaporodási konkurencia. "Ez elsősorban azon esetek adataiban mutatkozik meg, ahol az anya vagy anyós is fiatal és maga is termékeny . A konkurencia ekkor a legerősebb, mert ők maguk is szívesebben áldoznák idejüket és erejüket saját gyerek ellátására, mint az unokáéra" - mondta el az antropológus. A másik lehetséges ok a konkurencia az anyagi javak elosztásában, ami a kutatók szerint azért valószínű, mert elemzésük számos fejlődő ország adatait is tartalmazza.