Húsz évvel ezelőtt az apákra elsősorban a család kenyérkeresőiként tekintettek, manapság azonban átalakulóban van az apák szerepe a családban. Léder László pszichológus szerint továbbra is él az az elvárás az édesapákkal szemben, hogy ők biztosítsák családjuk fő bevételi forrását, ezzel párhuzamosan viszont egy másik kívánalom is megfogalmazódott: a modern apukák legyenek minél többet családjukkal, gyermekeikkel.
Az apa szerepe
Manapság az apák gyakran már a várandósság ideje alatt is bekapcsolódnak a kicsik életébe. Ha pedig már ebben a korban kialakul a kötődésük a gyermekük felé, akkor az új jövevény érkezése után is szívesebben vehetnek majd részt a nevelésben. Ennek pedig pozitív hatása van a gyermekek fejlődésére nézve. Ha az édesapa már a baba életének korai szakaszától kezdve aktívan jelen van, akkor a gyermekek később kevésbé félnek az idegenektől, empatikusabbak lesznek, valamint szorosabb társas kapcsolatokat tudtak kialakítani - derült ki egy negyven éven át tartó kutatásból.
Közös játék
Idősebb korban is komoly hatással bírhat az apa-gyerek kapcsolat. A kergetőzés, birkózás segít a kicsiknek elsajátítani a szabálykövetést, az önkontrollt és azt a képességet, hogy olvassanak mások metakommunikációs jeleiből. A közösen töltött idő kapcsán azonban a minőség fontosabb a mennyiségnél, ugyanis a gyerekek megérzik, ha nem élveznek osztatlan figyelmet. Ezért amikor játékidő van, nem lehet közben e-mailezni vagy tévézni - apukának sem.
A legnépszerűbb apás programok
Amikor a gyermek kinövi a kergetőzést, akkor már bevonható a ház körüli teendőkbe, így a barkácsolás is lehet közös program. A kertészkedés és a sportprogramok is rendkívül népszerűek: biciklizés, túrázás, úszás, de még egy közös szurkolás - akár élőben, akár a tévé képernyője előtt - is erősítheti a kapcsolatot. A közös vásárlástól sem kell megijedni, sőt, a kamaszodó gyermekek számára apjuk építő jellegű kritikája sokat segíthet önbizalmuk fejlesztésében.
Nagyobb korban is támasz
Amikor a gyermek kamaszodik és feszegeti a határokat, akkor is jó, ha érzi maga mögött az apa által nyújtott biztonságot. A Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói szerint a kamaszok lázadásának elsődleges oka a szülőktől való függetlenedés vágya. A gyermekkortól felépített, kiegyensúlyozott apa-gyermek kapcsolat azonban segíthet átlendülni a pubertáskor nehézségein.